Лайънс е новият шампион в ББЛ Жени

(сн. ББЛ)
09-04-2022 22:35 | BGbasket.com

Дебютантът Лайънс е новият шампион в ББЛ жени. Тимът спечели титлата през този сезон, след като на финала днес в зала „Сейнт Джордж“ в София се наложи над основния си конкурент през сезона КИМ с 68:63. Двубоят бе изключително зрелищен и интересен, като до последно победителят не бе ясен.

Цялото първо полувреме на мача бе много оспорвано, като двата тима многократно си разменяха водачеството. Нито един от тях обаче не успя да натрупа по-сериозна преднина, а на почивката Лайънс бе напред с 40:35. Символичните домакини поддържаха крехък аванс след паузата и въпреки че КИМ успя да стигне до нов обрат, преди последната част те отново бяха напред с 52:50.

Баскетболистките на Галин Михалев дръпнаха със 7 точки в началото на последната част, но седем минути преди края те останаха без един от своите лидери - Емилия Янчева, заради натрупани нарушения. КИМ продължи да търси обрата и на няколко пъти сваляше разликата само на точка, но не успя да се възползва от възможностите, които имаше и победата отиде за съперника. Заради натрупани нарушения двубоя не завършиха също Виолета Петкова и Ани Велкова.

Над всички за победителите бе Естер Мичева с 20 точки и 11 борби. Емилия Янчева също записа дабъл-дабъл – 18 точки и 10 борби.

За КИМ Анита Димитрова се отчете с 26 точки и 9 борби, а Виолета Петкова добави 12 точки и 8 борби.

Бронзовите медали през този сезон бяха спечелени от Шаркс, който в малкия финал по-рано днес надви Феникс със 76:67.

Баскетболистките в светли екипи имаха предимство в началото на мача, но след силни финални минути на първата част, съперникът им обърна за 25:19. Разликата в полза на Шаркс стана двуцифрена през втория период и въпреки че отборът допусна изравняване, на почивката все пак отново водеше с 42:35. През второто полувреме състезателките на Камелия Махалкова поддържаха аванса си и въпреки че Феникс на няколко пъти намаляваше изоставането си, удържа водачеството си.

Инна Рашова бе над всички за победителите с впечатляващ дабъл-дабъл от 19 точки и 22 борби. Христина Горецова реализира 18 точки, с 11 е Ивета Андреева.

За опонента Деляна Кадиева отбеляза 20 точки. Мария Делчева се отчете с 19 точки, а Моника Недялкова има 13 точки и 9 борби.