Крепостта на Черноморец падна след чутовен обрат на Балкан

19-04-2024 21:06 | BGbasket.com

Балкан нанесе първо поражение на Черноморец у дома през този сезон. В изключително драматичен мач в Бургас, „зелените“ сътвориха невероятен обрат срещу своя съперник, побеждавайки го с 90:89 след кош със сирената на Мартин Сотиров, макар да изоставаха и с 18 точки в хода на мача. В „Бойчо Брънзов“ пък серията без загуба на домакините датираше от декември, 2022 г.

Двубоят бе без значение за класирането на Черноморец, който предварително си беше гарантирал първото място в редовния сезон, като вече е с баланс 25-6. Въпреки успеха – шести пореден при Васил Христов, гостите пък остават четвърти с 21-10, тъй като прекият им конкурент за третото място Спартак също спечели мача си.

В последния кръг от редовния сезон Черноморец ще гостува на Спартак Плевен, докато за Балкан предстои визита на Рилски спортист.

Двубоят започна с много висока успеваемост и от двата отбора. Гостите обаче допускаха повече грешки, което позволи на Черноморец да вземе леко предимство и след десет минути игра да води с 33:25 след 12 точки на Христо Захариев. Нападението бе водещо и втория период, но домакините контролираха мача и на почивката се откъснаха с 60:45.

Баскетболистите на Васил Христов обаче показаха различно лице след паузата. Макар за кратко пасивът им да скочи до 18, те заздравиха защитата си в следващите минути и преди заключителната четвърт намалиха за 71:72.

По-малко от минута преди сирената кош и фал на Димитров „зелените“ поведоха за първи път в мача – 87:86. Христо Захариев върна тройка, а след неуспешни атаки и от двете страни, Балкан открадна топката и организира атака за победата. Хана обаче получи чадър, но  Димитров овладя, след което тръгна на пробив под коша, но му бе отсъдено нарушение в нападение 4.8 секунди преди сирената, а заради бурното му несъгласие с решението, той получи и техническо. Пропуск от линията на Захариев и негова грешка след това доведоха и до техническо на Макконико, но и Минчев пропусна наказателния си удар 1.6 преди края. Топката обаче остана в притежание на Балкан, а защитата на Черноморец остави сам Сотиров почти на тройката, който със сирената донесе успеха на своя тим.

Йордан Минчев завърши с 24 точки и 13 борби за победителите. Димитър Димитров записа 20 точки, 13 има Сюприйм Хана, 11 добави Майки Диксън. Заради разтежение двубоят пропусна Ерик Адамс.

За домакините Христо Захариев реализира 26 точки (4 тройки), Шон Смит е с 14 точки и 11 борби, Травис Макконоко записа 13 точки и 7 асистенции, а Андрей Иванов добави 11 точки.