Академик пропиля 16 аванс, но се справи с Шумен

06-01-2024 19:55 | BGbasket.com

Академик се върна на победния път в Sesame Национална баскетболна лига. Тимът записа едва четвъртата си победа през този сезон, след като на свой терен надви Шумен с 84:76. Двубоят бе много оспорван, като домакините пропиляха 16 точки аванс, но измъкнаха успеха в края.

След този мач и двата тима са с баланс 4-11 на дъното в класирането. За Академик предстои визита на Левски, докато Шумен ще е домакин на Миньор 2015 в опит да прекъсне негативната си серия в шампионата от четири поредни поражения.

Гостите вкараха 7 безответни точки на старта на срещата, но Академик отвърна с много силна игра под коша и след десет минути игра се откъсна с 27:16.

Разликата скочи до 16 през втория период, но след силен край на полувремето баскетболистите на Янко Янков намалиха за 33:43.

Подемът в играта на Шумен продължи и след серия от 7:0 разликата почти бе заличена, а за броени минути след началото Мартин Маринов получи три лични нарушения и с общо четири на сметката си трябваше да седне на пейката. Мачът продължи много оспорвано, като гостите дори успяха да изравнят, но преди решителната четвърт, макар и минимално, предимството бе за пловдивския тим – 63:61.

Интригата се запази до самия край. Академик поддържаше аванс от няколко точки, а при почти всеки опит на съперника да скъси дистанцията ключови тройки на Нели Къмингс отново увеличаваха разликата и тимът измъкна успеха.

Именно Къмингс бе и най-резултатен за домакините с 24 точки, със 17 е Мартин Маринов, а с 16 и 9 борби се отчете Джералд Лидел. Дебют направи новото попълнение Филип Хенри.

За Шумен 24 точки реализира игралият без смяна Ивайло Тонев, Дейвид Ролинс е с 14 точки и 9 борби, а Брайън Камерън се отчете с 13 точки, 6 борби и 7 асистенции – също за пълни 40 минути.