Балкан удържа Академик в първия мач от четвъртфиналите

(сн. balkan-basket.com)
03-05-2022 20:56 | Мария Маринова

Балкан започна с победа участието си в плейофите в Националната баскетболна лига. В първия мач от четвъртфиналите тимът се наложи над Академик с 80:73 в среща, изиграна тази вечер в „Арена Ботевград“.

Най-сериозното предимство на баскетболистите на Небойша Видич бе в подкошието. Те водеха през цялото време, но почти до последно крайният изход на срещата не бе ясен, тъй като на няколко пъти опонентът им бе близо до обрат.

Вторият двубой от серията е в петък в зала „Сила“ в Пловдив. Играе се до две победи, а ако има равенство, решителният трети мач ще е в понеделник, отново в Ботевград.

Домакините започнаха по-добре срещата. Въпреки че не вкараха нито една от осемте си стрелби от тройката през първите десет минути, те имаха много висока успеваемост в подкошието. Водени от Дерик Маркс, постепенно разликата в тяхна полза започна да расте и за кратко дори стана двуцифрена, но в края на частта Ник Фулърд намали за 15:23.

На няколко пъти Академик се доближаваше само на 3 точки от своя съперник в началото на втория период. След ключови стрелби на Крис Минков обаче „зелените“ отново започнаха да увеличават аванса си. Те направиха серия от 13:2, а малко след това дръпнаха и с 16 точки, преди на почивката гостите да свалят на 34:45.

Амад Рори вкара първия кош за второто полувреме, след което обаче Тони Гуджино отвърна с две бързи тройки. Балкан направи някой пропуски, от които пловдивският тим се възползва и разликата отново падна само до 3. Последваха точни стрелби на Дерик Маркс и Николай Грозев, след които тимът им поведе с 57:46. Академик обаче завърши по-добре и тази част, след която изоставаше с 51:59.

Почти цялата последна четвърт вървеше кош за кош. Отборът от Ботевград поддържаше аванса си, но баскетболистите на Йордан Янков не позволяваха пасивът им да стане твърде голям. В последната минута те бяха близо до това да върнат интригата в мача, но направиха ключови пропуски и победата отиде за Балкан.

Най-резултатен за победителите със 17 точки бе Амад Рори, 15 има Дерик Маркс.

За съперника над всички бе Антъни Гуджино със 20точки.