Рилски удари първи в серията със Спартак

07-05-2024 20:50 | BGbasket.com

Рилски спортист постави успешно начало на втория кръг в плейофите на Sesame НБЛ и продължава да не познава вкуса на поражението. Селекцията на Любомир Киров се наложи над Спартак Плевен с 95:84 в първата полуфинална среща, изиграна в зала „Балканстрой“. „Скиорите“ имаха известни трудности през първото полувреме, в което изоставаха до известна степен, но включиха на друга скорост през второто и го спечелиха с 49:36, за да разочароват състава на Любомир Минчев.

От редиците на „синьо-белите“ липсваше Талиб Занна, а в игра не влезе Станимир Маринов. Мачът за гостите не бе доигран от Джулиън Люис, който напусна игра през второто полувреме заради 5 лични нарушения. По този начин Рилецо удари първи в серията срещу Спартак за 1:0 победи. Вторият мач е планиран за 9 май (четвъртък) и отново ще се състои в Самоков.

Вижте тази публикация в Instagram.

Публикация, споделена от SESAME NBL Bulgaria (@nbl_bulgaria)

Двата отбора рядко обръщаха внимание на постепенното нападение, като акцентът често падаше върху играта под коша. Чавдар Костов, Майкълин Скот и Джоузеф Лоусън се заеха с отговорността да реализират за домакините, докато от другата страна Константин Тошков, Родни Първис и Николай Стоянов се оказаха точните хора. Именно далечен снаряд на последния даде шанс на гостите да се радват на аванс от 2 точки в края на встъпителния период.

Шеметното темпо се запази и в началото на следващата десетка, а различните реализатори блестяха и от двете страни. Тошков и Стоянов напомниха за себе си, докато присъствието под коша на Цветомир Чернокожев също даде резултат, за да могат спартаклии да се настанят трайно на лидерската позиция и да се оттеглят в съблекалнята при 48:46.

Стартът на третата част доведе до пълна промяна в офанзивен и денфазивен план за „скиорите“, които за отрицателно време започнаха да поглеждат към двуцифрената разлика основно чрез Костов и Скот. Джулиън Люис и Брайънт Томас въдвориха бърз ред в редиците на „синьо-белите“, но наличието на Джон Флорвиъс, Христо Бъчков и Алън Арнет се оказа достатъчно Рилецо да си извоюва 11-точков актив на Рилецо след 30 минути игрово време.

Оръжията в атака започнаха да стават все повече за самоковския отбор в откриващите моменти на заключителната четвърт, когато намери печелившата формула да остави двуцифрената преднина в ръцете си със съдействието на Джоузеф Лоусън, Мирослав Васов, Арнет и Бъчков. Стоянов и Чернокожев се опитаха да влязат в ролята на спасители за плевенския тим, но до финалната сирена домакините не се огънаха и опазиха крепостта си.

Чавдар Костов запали искрата за Рилски със своите 18 точки. Деян Карамфилов го последва с 15 от пейката, Майкълин Скот (5 асистенции) и Джоузеф Лоусън (7 борби) се разписаха с по 11, Христо Бъчков завърши с 10.

Николай Стоянов отвърна за Спартак с 19 точки. Цветомир Чернокожев наниза 15, Родни Първис остана с 13, Брайънт Томас финишира с 12.