Рилски си подпечата второто място и удължи главоболията на Черно море

20-04-2024 20:40 | BGbasket.com

Рилски спортист си гарантира окончателно второто място в редовния сезон на Sesame НБЛ. Съставът на Любомир Киров се наложи над Черно море Тича с 98:76 в мач от 31-ия кръг в Топ 6. Първото полувреме в „Арена Самоков“ даде предпоставки за висока резултатност и интрига до самия край, но през второто „скиорите“ съумяха да изпълнят целта си и да нанесат седмо поредно поражение на „моряците“ в Първата шестица от елита. Така Рилецо вече не може да бъде изместен от втората позиция преди старта на плейофите, с което уби надеждите на третия Спартак Плевен да се пребори за нея.

На линия за варненския отбор отново бяха Мартин Коцев и Иван Спиров, но от групата отсъстваше Морис Крийк. Самоковският тим има на сметката си 23 победи и 8 загуби, а баскетболистите на Георги Давидов заемат шестото място във временното класиране с 11 успеха и 20 поражения. На 23 април (вторник) Рилски ще бъде домакин на Балкан в мач от последния кръг, докато ден по-рано Черно море ще има гостуване на ЦСКА.

Вижте тази публикация в Instagram.

Публикация, споделена от SESAME NBL Bulgaria (@nbl_bulgaria)

Домакините заложиха офанзивния си арсенал в началните минути и пътят към едноличното водачество бе открит, като Майкълин Скот, Джон Флорвиъс  и Крис Минков имаха основна заслуга. Гостите заздравиха защитата, а соловите прояви на Иван Спиров и Къртис Джоунс изравниха силите. Това обаче не попречи на „скиорите“ да се доберат до аванс от 3 точки в края на дебютния период.

Стрелбището бе отворено в началото на втората десетка, а постепенните атаки липсваха. Алън Арнет и Джоузеф Лоусън върнаха инициативата в ръцете на самоковския тим. Мартин Йорданов, Джоунс и Спиров направиха така, че „моряците“ да усетят вкуса на лидерството за момент, но далечните снаряди на Арнет и Скот доведоха до това Рилецо да се прибере в съблекалнята при 51:46.

Въпреки че ефективността в нападение се промени, домакините не срещнаха притеснения да водят в резултата с епизодични прояви на Скот и Минков. Чавдар Костов и Лоузън също се заеха със задачата да съсипват нервите на обезкуражения варненски отбор, с което се постараха „скиорите“ да си спечелят актив от 15 точки след 30 минути игра.Във финалната десетка самоковският тим не изневери на стила си и до края си осигури спокойно ценната победа.

Алън Арнет поведе листата на реализаторите за Рилски с 16 точки. Майкълин Скот (5 асистенции) и Джоузеф Лоусън (5 борби) финишираха с 13, по 11 отбелязаха Крис Минков и Джон Флорвиъс.

Иван Спиров изригна за Черно море с 25 точки, включително и с 6 тройки от 6 опита. Марин Маринов има 13, Мартин Йорданов завърши с 11 и 5 борби.