Без изненади: САЩ отново е световен шампион за младежи


Без изненади: САЩ отново е световен шампион за младежи
07-07-2025 09:53 | FIBA | BGbasket.com

Световното първенство за младежи до 19-годишна възраст завърши и на върха няма изненада. САЩ изпълни мисията си и остана на върха.

 

Американците победиха Германия със 109:76 за титлата в Лозана. Изненадващ бе съперникът им в мача за златото, като германците достигнаха финал за пръв път в историята си.

 

Това е девета титла за САЩ в историята им. Испания е единственият отбор, който има повече от една титла в 1999 – 2023 г. Янките са се качвали на подиума в 13 от 17 турнира, като в тази класация ги следват Испания, Сърбия, Гърция и Литва – с по само 3.

 

Американците записаха средно 114.6 точки средно на мач, с което подобриха постижението на Югославия с Тони Кукоч, Дино Раджа, Владе Дивац и Саша Джорджевич от 1987 г. от 108.9. Шампионите записаха успеваемост от 64% стрелба за две точки, като записаха и 50 борби, 14 от които в нападение.

 

В отбора на победителите отново бе Коу Пийт, който се превърна в първия играч в историята с три световни титли на ниво подрастващи. Той има трофеи при 17-годишните от 2022 и 2024.

 

Третото място дойде за младите надежди на Словения. Това бе първият отбор от родината на Лука Дончич, който се качва на подиума на световен форум. В мача за трето място словенците надвиха Нова Зеландия с 91:87.

 

В драматичен сблъсък Канада победи Австралия със 75:72 и завюва петото място.

 

Пепеляшка на първенството – домакинът Швейцария записа най-големия си успех, като влезе в осмицата на света. „Кръстоносците“ обаче останаха осми, като отстъпиха на Израел в мача за седмо място с 68:79.

 

Деветото място остана за Сърбия, победила Франция с 96:93. Мали завърши 11-ти след 89:79 срещу Аржентина, а 13-тото място отиде за Китай след 81:77 срещу Камерун. Доминиканската република записа първи успех в последния ден – 95:73 и остави Йордания на последното място.

 

 

Американецът Ей Джей Дибантса се нареди в много престижен исторически списък, след като бе определен за  MVP на турнира. Подобно признание в историята са получавали Тони Кукуч, Деян Бодирога, Андрей Кириленко, Андрю Богът, Йонас Валанчунас, Аарън Гордън, Джейлън Брънсън, Ар Джей Барет и Чет Холмгрен. Дибантса завърши турнира с 11 точки, 6 борби и 2 асистенции във финала срещу Германия и средно 14.3 точки, 4.1 борби 2.3 завършващи подавания на мач. Миналата година той попадна и в Идеалния отбор на Световното първенство за 17-годишни. В САЩ Ей Джей е смятан за един от най-обещаващите играчи и бъдещ номер 1 в драфта през 2026 г.

 

В Лозана с място в Отбора на турнира бяха почетени за представянето си още един американец – Микел Браун Джуниър, германското дуо Кристиян Андерсън Джуниър и Ханес Щайнбах и словенецът Зак Шмрекар. Друг играч на шампионите – Джордан Смит Джуниър бе определен за Най-добър защитник. Треньор номер 1 на надпреварата пък е Даниел Радославйевич от Словения.

 


 

 Харесайте BGbasket.com във Facebook

 

 Следвайте BGbasket.com в Instagram

Абонирате за канала ни в 


Тагове: Световно първенство U19, САЩ U19, Германия U19
Дари
Коментари
Други новини
Номер 1 за българския баскетбол
Откажи