Белгия покори европейския връх за първи път в историята си

(сн. FIBA.basketball)
26-06-2023 00:16 | BGbasket.com

Белгия е новият европейски шампион по баскетбол при жените. Тимът загуби на полуфинал в предишните две издания, но сега вече Ема Месеман успя да изведе своите до титлата от шампионат на Стария континент, надигравайки Испания с 64:58.

Испания започна по-силно срещата и успя да дръпне в резултата с 17:13 след десет минути игра, а до почивката запазиха лидерската позиция и си осигуриха аванс от 7 точки - 32:25.

След подновяването на играта испанките продължиха опитите си да увеличат още преднината си, като разликата от 10 точки бе най-голямата от началото на мача - 48:38. Бързи 5 точки обаче в края на третия период върна надеждите на белгийките. Баскетболистките на Белгия не се отказаха да търсят варианти за равенство, а при 4:15 минути до края след тройка на Ема Месеман, обратът в мача бе факт. Белгийките удържаха противника си до самия край, печеляйки периода с 21:10 и подпечатвайки титлата.

За пореден път Ема Месеман стана играч на мача с 24 точки, 8 борби и 5 откраднати топки. Дабъл-дабъл реализира Киара Линскенс от 18 точки и 15 борби, като добави към тях 3 чадъра. Жюли Ванло финишира с 13. и 4 асистенции.

Кералт Касас бе най-резултатна за Испания с 14 точки, Ракел Карера отбеляза 12, с 10 е Паула Хинсо.