Белгия детронира Сърбия във велик мач за Ема Месеман

(сн: FIBA)
22-06-2023 23:40 | BGbasket.com

Белгия детронира Сърбия в четвъртфиналите на европейското първенство по баскетбол за жени слез разгромен успех с 93:53 и за трети път в последните шест години е в Топ 4 на континента.

Двубоят, който противопостави шампиона на бронзовия медалист от първенството във Франция и Испания преди две години, премина изцяло под доминацията на белгийския състав, който така взе реванш за загубата си на полуфиналите през 2021 година.

Сръбките бяха конкурентни единствено във втората четвърт на мача, която спечелиха с 23:21. През второто полувреме Белгия продължи да води играта, като основната задача на тима бе осигуряването на едно невероятно постижение за лидера на тима Ема Месеман.

Месеман стана първата баскетболистка в историята на европейските първенства с трипъл-дабъл. Тя приключи двубоя с 15 точки, 13 борби и 10 асистенции.

Класирането за полуфинал гарантира на Белгия и квота за Олимпийските игри в Париж догодина.

Страхотният път на този Евробаскет продължава за тима на Унгария, който се класира за полуфинал за първи път от четвърт век насам.

Унгарският тим спечели почти със сирената, след много оспорвана битка с Чехия и 62:61. Чехия направи рейд от 13-0 в последната четвърт, за да навакса 17 точки изоставане от третия период, и да изравни до 54:54. Решителният кош дойде от Дебора Дубей три секунди преди финалната сирена.

За Унгария със 17 точки завърши Сиеша Гори, а Дубей направи дабъл-дабъл от 10 точки и 11 борби. За Чехия Натали Стоупалова приключи с 20 точки, а Габриела Анделова добави 13.

Доста неравностойни бяха мачовете между Франция и Черна гора и Испания и Германия в другите два четвъртфинала.

Французойките надделяха с 89:46 над Черна гора, а Испания отстрани Германия с 67:42.

Франция дръпна рано след силен старт на мача и неутрализира отлично Наташа Мак. Марием Бадиане вкара 20 за победата, а Сандрин Груда добави 18, Марин Фоту записа 15.

Испания доминира през целия мач, като позволи на Германия да отбележи едва 16 точки за цялото първо полувреме. Лаура Гил поведе своите с 13 точки и 11 борби.

В съботните полуфинали се срещат Унгария-Испания и Белгия-Франция.

Останалите тимове ще продължат за 5-8 място, тъй като има още две квоти за разпределяне за квалификациите за Олимпийския турнир.

Тагове: Евробаскет 2023