България мина през иглени уши до ключова победа в Румъния

(сн. FIBA.basketball)
23-02-2023 20:55 | BGbasket.com

България запази възможността да се класира директно за същинската фаза на европейските квалификации, като се наложи инфарктно над Румъния като гост с 62:61 в Питещ.

В неделя в Ботевград България приема Португалия в директен сблъсък за първото място, като ще ни е необходим успех с над 10 точки за целта.

Щабът на националите избра доста алтернативен стартов състав, като своя дебют заедно направиха Лъчезар Димитров и Коди Милър-Макинтайър. Заедно с тях започнаха Чавдар Костов, Алекс Симеонов и Емил Стоилов.

Близо две минути нито един от двата тима не успя да реализира кош, а България откри резултата. Малко след това Емил Стоилов обаче извърши второто си лично нарушение и дебют направи и Симеон Лепичев.

Гардовата линия на отбора поде вкарването от тройката, като Коди Милър и Димитров вкараха три бързи тройки, а разликата стигна до 8 точки в средата на първата част.

До края на четвъртината бе завъртян в игра почти целия състав - 11 баскетболисти влязоха на терена.

Румънците завършиха малко по-добре частта, за да скъсят дистанцията до 12:16 след нискорезултатни 10 минути.

Добрата защита на България задушаваше румънците и те останаха без кош три минути от втората част. В нападение обаче и за нашия състав нещата не вървяха по ноти, като въпреки организираните хубави атаки, не успявахме да ги завършим и материализираме.

С поредица от бързи нападения националите ни стигнаха до аванс от 9 точки четири минути преди почивката.

Домакините обаче започнаха да бележат, докато България изкара продължителен период без да реализира и така Румъния направи серия от 7-0, за да се върне в мача.

Полувремето вървеше бързо, без нарушения, като първите фаулове за изпълнение за нашите дойдоха едва в последната минута от него.

В тези заключителни минути преди паузата отново повече със защита успяхме да стигнем до преднина от 31:25.

Въпреки слабия процент от тройката и на двата отбора, с повече бързи атаки и отлична игра в дефанзивен план, България владееше инициативата.

Всички 12 играчи на Росен Барчовски играха през първото полувреме, а дебютът на Милър бе впечатляващ с 9 точки и 5 асистенции за 16 минути.

Второто полувреме започна по-добре за Румъния, докато отново от хубави атаки не успявахме да отбележим, а домакините изравниха до 37:37 след две тройки набързо. Те имаха само едно точно попадение от далеч за цялото първо полувреме, но само в третата част вкараха 3.

Първото водачество на Румъния дойде след седем минути игра в частта. Оттам отново точките започнаха да идват мъчно, и при пълен паритет 44:44 се стигна до решителния период.

Страхотни минути в последната част изигра Симеон Лепичев, който даде тон на нов обрат в наша полза, центърът вкара 6 поредни точки, а серията на България бе 8-0, но отново не успяхме да се откъснем напред.

Играта продължи нервно и без ясен изход, въпреки лекото предимство на България. Така след поредна тройка, две минути преди края Румъния намали до една-единствена точка пасива си. Националите за пореден път поведоха с 6, за да дадат възможност на съперника да се върне до 1, със секунда и две десети до сирената, като допуснахме тройка след сериозен карамбол.

Все пак оставащото време не бе достатъчно за действие на Румъния и така победата остана за България с 62:61.

14 точки за успеха вкара Павлин Иванов, Симеон Лепичев добави 13, а Коди Милър завърши с 11 и 12 асистенции. 11 вкара и Йордан Минчев.

ПЪЛНА СТАТИСТИКА ОТ МАЧА РУМЪНИЯ - БЪЛГАРИЯ

ПРОГРАМА И РЕЗУЛТАТИ ОТ ПРЕДВ. КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕВРОБАСКЕТ 2025 / ВТОРА ФАЗА, ГРУПА F