Балкан мина през ада, но обърна Спартак в луд мач

17-02-2023 20:59 | BGbasket.com

Балкан записа драматична победа в последния си мач от второто завъртане в Националната баскетболна лига. В дербито на кръга тимът постигна невероятен обрат срещу Спартак Плевен с 88:81, след изоставаше почти през целия мач и навакса пасив от 15 точки в началото на последната част, като измъкна успеха след продължение.

„Зелените“ бяха в още по-къс състав спрямо предишните си мачове, като заради контузия, освен Христо Захариев, не игра и Николаос Дипларос. За домакините в игра не се появи Евгени Хаджирусев.

Победата бе 16-а за Балкан, който има и четири загуби и е втори във временното класиране. Спартак пък е с баланс 10-9, като все още има шанс за петото място, но той минава през загуба на Черноморец срещу Ямбол.

Малко след началото домакините взеха инициативата. Водени от стартиралия силно Станимир Маринов, те вкараха 13 безответни точки и се откъснаха с 18:7, възползвайки се от многото пропуски на съперника. Близо пет минути гостите не успяваха да се разпишат, преди серията да бъде прекъсната от тройка на Димитър Димитров – първа за отбора му в мача. Последва размяна на кошове, а след първата четвърт Спартак бе напред с 20:12.

Балкан стабилизира играта си в подкошието през втория период, докато мерникът на домакините също започна да изневерява. Разликата падна само на 2, но баскетболистите на Любомир Минчев не изпуснаха водачеството си, като на почивката се оттеглиха при 38:31 в своя полза.

Почти веднага след подновяването на играта Спартак пак направи преднината си двуцифрена. Играта продължи сравнително равностойно, а преди заключителната четвърт тимът бе напред с 61:51, след тройка със сирената на Симеон Илиев.

Точни стрелби на Джасим Флойд и Мартин Маринов в началото на последната част изведоха тима им напред с 66:51- най-голямата разлика до момента, Балкан обаче отвърна със серия от 8:0 след силни изяви на Мануел Суарес и бързо се върна в мача. Подемът в играта на „зелените“ продължи и три минути преди края тройка на Павлин Иванов намали за 70:72. Тимът пропусна няколко възможности да изравни, а и дори да поведе, а наказателни удари на Седариан Рейнс и Семаджи Хейнс-Джоунс увеличиха за 75:70 при оставаща минута на часовника. Нова тройка на Иванов 43 секунди преди края отново даде надежда на „зелените“, а 14 секунди преди края той бе и фаулиран от Станимир Маринов. Гардът на гостите показа здрави нерви, като вкара и двата за 75:75. Любомир Минчев очаквано взе прекъсване, след което обаче Хейнс-Джоунс пропусна и мачът бе пратен в продължение.

Баскетболистите на Петър Златанович стигнаха и до пълен обрат в началото на добавения период. Те направиха серия от 10:2, като за повече от четири минути единствено Седариан Рейнс бе успял да се разпише за домакините. Балкан се откъсна и спечели и с разлика.

Над всички за победителите с по 23 точки бяха игралият 45 минути Димитър Димитров (13 борби) и Мануел Суарес (12 борби). Дабъл-дабъл има и Павлин Иванов – 14 точки и 11 асистенции.

За Спартак Семаджи Хейнс-Джоунс завърши с 23 точки, Станимир Маринов има 17, с 12 и 8 борби е Седариан Рейнс.