Балкан вкара 105 на Берое

(сн. balkan-basket.com)
18-01-2023 20:31 | Мария Маринова

Балкан нанесе първа загуба на Берое от началото на 2023 г. На свой терен в „Арена Ботевград“ шампионите надвиха убедително своя съперник със 105:71. За разлика от двубоя в Стара Загора, където спечелиха само с точка, този път те водеха убедително почти през цялото време.

В тази среща „зелените“ отново бяха без контузените Христо Захариев и Калвин Годфри, а този път и без Александър Гавалюгов, но в групата се завърна Илиян Пищиков. Дебют за съперника пък направи едно от новите попълнения Александър Андреевич.

Победата бе трета поредна за Балкан, който има и три загуби, а в събота гостува на Черноморец. Берое е със 7-8 и му предстои домакинство на лидера Рилски спортист.

Двубоят започна с ниска резултатност и от двата тима. Домакините изпускаха от чисти позиции, докато съперникът им правеше много грешки. В края на частта баскетболистите на Петър Златанович стабилизираха малко мерника си и след десет минути игра водеха с 21:16.

Подемът в играта на Балкан продължи и малко след старта на втория период разликата вече бе двуцифрена след две поредни тройки на Павлин Иванов и Димитър Димитров. Нападението на Берое не вървеше, тимът изпитваше и сериозни трудности в защита, като за по-малко от шест минути след началото на тази част допусна 23 точки в коша си – повече отколкото за цялата първа част, и вече изоставаше с 22:44. Водени от Дариъс Хол, гостите обаче успяха да направят силна серия в края на полувремето и на почивката да намалят за 34:48.

След паузата “зелените“ отново взеха инициативата и започнаха да трупат преднина. Те почти не допускаха грешки за разлика от опонента си, имаха предимство в подкошието и преди последната част вече бяха напред със 72:49.

Играта тръгна сравнително равностойно в началото на заключителния период. Четири минути преди края обаче Балкан мина границата от 30 точки за първи път в срещата, като до края тимът спечели още по-убедително, включително и след поредица от забивки и атрактивни отигравания за публиката. Двамата треньори пък дадоха шанс за изява и на по-младите момчета в отбора си. Първи точки в елита пък записа 16-годишният Кристиян Василев.

Най-резултатен за успеха бе Димитър Димитров с 16 точки и 8 борби. С 15 е Николай Грозев, по 14 имат Павлин Иванов (7 борби) и Константин Тошков. Мануел Суарес е с 13 точки и 9 борби, Илиян Пищиков добави 11 точки, с 10 и 8 асистенции е Николаос Дипларос.

За съперника Дариъс Хол завърши със 17 точки и 7 борби. Дарин Иванов се отчете с 15 точки, Ти Кей Идоджи добави 12, 10 има Михаил Комбаков.