SESAME

Вихрен Ямбол отнесе Академик Пловдив за първи успех през сезона

24-10-2022 20:55 | BGbasket.com

Ямбол стигна до първа победа за сезона, като зарадва зала Диана с успех над Академик Пловдив с 87:83.

Ямболии доминираха през почти целия двубой, като в един момент водеха с над 20 точки и чак в края имаше интрига за победата.

Академик остава без успех през сезона.

В четвърти кръг Ямбол почива, а Академик гостува във Варна.

Тони Гуджино се завърна за Академик, а Ямбол бе без Уилямс Тавареш, но с Иван Лилов в състава си.

Ямбол започна повече от отлично двубоя, в пълна противоположност на съперника, който не успя да вкара от игра до средата на първата част.

Домакините бяха пределно агресивни в защита, откъдето вкараха и бързи 18 точки, срещу само 1 на противника за пет минути.

Академик не изглеждаше добре в нападение и допускаше лесни кошове и разликата се държеше сериозна в цялата първа част.

Във втория период пловдивчани намериха ритъм, но Ямбол продължи да тормози по всички линии съперника, за да държи аванса си.

Все пак Академик успя да стигне до 10-12 изоставане преди почивката, за да си даде шанс за нещо повече след паузата. Ямбол и без това в къс състав се озова и в проблем с нарушения - по 3 на Павел Маринов и Стилиян Иванов през първото полувреме.

Ямбол обаче продължи да лети, а всяко отпускане на Академик биваше наказано веднага. Домакините успяха да си върнат солидната преднина от 17 на почивката - 50:33.

За 20 минути ямболии имаха в актива си цели 9 откраднати топки, като атестат за силната защита.

Въпреки четвъртия фаул на Маринов още със старта на второто полувреме, Ямбол не само не отпусна газта, но и стигна до най-големия си аванс.

Тогава обаче дойде и дългоочакваното избухване за Академик, като пловдивчани се върнаха от минус 22 точки до само шест пасив след серия от 14-0!

И в този важен момент обаче Ямбол показа страхотен характер и запази самообладание, за да не позволи да се стигне до обрат.

Разликата пак се вдигна до двуцифрена и времето също бе на страната на домакините, като изтичаше неумолимо за противника.

Всички опити на Академик да стори чудо бяха парирани навреме от Ямбол, с отлични нападения на домакините.

С две минути до края, Ямбол свали малко гарда и моментално бе наказан, с поредица от 10-1 и Академик изненадващо или не се върна само на точка от съперника, в заключителните секунди.

Георги Герганов не трепна от наказателната линия, за да даде отново малко спокойствие на своите и да увенчае прекрасния мач, който направи, а след пропуск за Академик, отново тийнейджърът подпечата от фаула победата на Ямбол.

Новото попълнение на Ямбол Декуан Морис наниза 26 точки, страхотен мач за победата направи младият Георги Герганов също с 26.

Павел Маринов записа още 16 с 9 борби, Трей Сампсън регистрира дабъл-дабъл с 13 и 11 борби.

Васил Бачев вкара 26 за Академик, Тони Гуджино завърши с 20.