Един кош раздели момичетата U16 от място на полуфиналите

(сн. FIBA.basketball)
25-08-2022 17:51 | BGbasket.com

Националният ни отбор по баскетбол за момичета U16 претърпя драматична загуба на четвъртфиналите на европейското първенство в Дивизия B. В Подгорица отборът ни отстъпи на силния тим на Сърбия с 63:64, след като почти навакса двуцифрено изоставане в хода на срещата, но не успя да измъкне успеха в последните секунди.

Поражението прати отбора ни в мачовете за 5/8 място, като в първия той ще се изправи срещу загубилия от срещата АвстрияШвеция.

След трудното начало за състава на България при 7:0 след три минути игра, тимът ни успя да навакса и да върне разликата от 7 точки. Сръбкините постепенно отново започнаха да увеличават аванса си и след първата част резултатът беше 22:13 в тяхна полза.

През втората четвърт съперникът ни продължи да поддържа преднина от няколко точки, но след силен край на полувремето, отборът ни намали за 30:34.

След паузата обаче Сърбия пак взе инициативата. Тимът успя да поведе и с двуцифрена разлика, а преди последната част бе напред с 53:41 след едва 9 отбелязани точки от българките.

Въпреки моментния спад в играта си, баскетболистките на Таня Гатева не се отказаха в опитите си да обърнат развоя на срещата. Разликата започна да се топи, а 24 секунди преди края от нея остана само точка – 63:64. В следващата атака отборът ни очаквано направи фаул, но баскетболистката на съперника изпусна и двата наказателни удара. Така, при оставащи 12 секунди, българският тим получи право на последна атака, в която да измъкне успеха, но допусна грешка, съперникът открадна топката и с това и спечели срещата.

Моника Борисова завърши с 19 точки и 7 борби за състава ни. Деница Манолова е със 17 точки и 8 борби, 12 точки реализира Елена Драгоева.

За победителите дабъл-дабъл от 16 точки и 14 борби записа Лана Марич.