Невероятни! Момичетата U16 се пребориха за четвъртфинал след трилър в Подгорица

(сн. FIBA.basketball)
23-08-2022 21:38 | BGbasket.com

Националният ни отбор по баскетбол за момичета U16 е на четвъртфинал на европейското първенство в Дивизия B! В последния си мач от групата баскетболистките на Таня Гатева постигнаха драматична победа срещу домакина на шампионата Черна гора със 70:64 и се класираха в Топ 8.

След очаквания успех на Турция срещу Норвегия по-рано днес, нашите се нуждаеха от победа с минимум 5 точки срещу фаворита в групата си. Те изиграха страхотен мач и дори поведоха с 18 в началото на последната част и въпреки че пропиляха почти целия си аванс в края, показаха характер и измъкнаха успеха с необходимата разлика.

В тройната въртележка, която се получи, Турция спечели групата, докато България остана на второто място. На четвъртфинала в четвъртък нашите ще се изправят срещу победителя в група А Сърбия.

Тимът ни поведе с 9:4 в първите минути, но много бързо домакините излязоха напред след 10 безответни точки. Водени от Деница Манолова обаче, нашите момичета си върнаха водачеството и след първата част бяха напред с 20:14.

Подемът в играта на гостите продължи и през втория период. Те се възползваха от многото пропуски и грешки на опонента си и по-малко от три минути след подновяването на играта разликата стана двуцифрена – 28:17. Черна гора намали само на 4, но българките не изпуснаха аванса си и на почивката се оттеглиха при 40:33 в своя полза.

Началото на второто полувреме бе белязано с много неточни стрелби и от двете страни. Все пак отборът на Таня Гатева поддържаше комфортна преднина и преди последната част водеше с 57:45.

Шест поредни точки на старта на решителната четвърт изведоха България напред с най-голямата разлика до момента – 63:45. В следващите седем минути обаче българките вкараха едва един кош, което позволи на съперника не само да се върне в мача, а и да се доближи само на точка – 64:65 при оставащи 88 секунди. Последва изключително важен кош на Димана Костова, която увеличи преднината на нашите на 3. В следващите нападения нито един от двата тима не успя да се разпише, а след грешка на домакините, 12 секунди преди сирената отборът ни получи право да организира последна атака. Таня Гатева очаквано взе прекъсване. С отговорността след него отново се нагърби Деница Манолова, която проби сама под коша и въпреки че срещу нея бяха четири баскетболистки на съперника, успя да отбележи, като освен това бе и фаулирана. Тя не трепна от линията и увеличи за 70:64, а в оставащите 4.1 секунди домакините не се организираха добре в нападение и победата отиде за отбора ни.

Деница Манолова бе над всички за България с 33 точки и 8 борби, Елена Драгоева реализира 12 и 7 борби, Димана Костова се отчете с 11 точки и 9 борби, а 10 точки има Моника Борисова.

За съперника Йелена Булаич се отчете с 25 точки.