Първа загуба за девойките U18, но шансовете остават

(сн. БФБ)
01-08-2022 19:55 | BGbasket.com

Националният ни отбор по баскетбол за девойки U18 претърпя първа загуба на европейското първенство в Дивизия B, което се провежда в София. В среща, изиграна тази вечер в зала „Универсиада“, тимът ни отстъпи на силния състав на Словения с 45:87.

С това съперникът ни печели група B, а въпреки загубата, баскетболистките на Маргарита Маринкова все още имат шанс да се класират за четвъртфиналите. В сряда те ще се изправят срещу Естония в директен мач за второто място в групата, тъй като и двата тима до момента са с баланс 1-1. Загубилият ще играе за разпределение 9/18 място на шампионата.

Двубоят започна изключително равностойно, но с ниска резултатност и от двата тима. Почти през цялата първа четвърт играта вървеше кош за кош. Словения правеше куп пропуски в подкошието, но завърши частта с 8 поредни точки и след десет минути игра дръпна с 15:9.

Виктория Иванова бе точна в началото на втория период, но съперникът направи серия от 9:0 и се откъсна с двуцифрен аванс, преди тя да бъде спряна от тройка на Ивана Бонева. Словенките обаче демонстрираха по-точен мерник от тройката, възползваха се от повечето грешки на тима ни, и на почивката дръпнаха с 40:21.

Ситуацията не се промени коренно и след паузата. Баскетболистките на Ернест Новак продължаваха да контролират развоя на срещата и преди последната част водеха с 62:36, като тимът ни така и нямаше вкаран наказателен удар до момента при единствения си опит от линията.

Серия от 10:0 в полза на Словения даде начало на заключителния период. До края разликата продължи да расте и тимът спечели още по-убедително.

Единствено Виктория Иванова завърши с двуцифрен актив за тима ни – 11 точки, като овладя и 7 борби. Гергана Цекова записа 8 точки и 7 борби, а с 8 точки е и Деница Манолова.

За победителите по 12 точки реализираха Шпела Брецел и Хана Самболич.