Рилецо отвя новака Шумен на старта в НБЛ

(сн. Петър Каменски)
08-10-2021 19:37 | BGbasket.com

Носителят на Суперкупата на България Рилски спортист разгроми като гост новака Шумен със 103:59 в двубой от първия кръг на Националната баскетболна лига. Тимът на Шумен, който през миналия сезон игра в ББЛ А група, видимо изпитваше затруднения да се противопостави на по-класния съперник, който пък се възползва максимално от грешките на играчите на треньора Янко Янков.

Състезателите на Рилски спортист превъзхождаха Шумен по всички показатели, като спечелиха борбата под коша – 42:34 и надделяха при асистенциите с 29:13. Гостите бързо наложиха преимущество и след 6 минути игра вече водеха с 14 точки, а първата част приключи при 28:13 в тяхна полза. До почивката Шумен изостана още, трудно намираше път към коша на съперника, а най-голямата разлика достигна 30 точки, фиксирана с тройка на Васил Попов 16 секунди преди сирената за край на полувремето при 53:23. Трей Портър от гостите вече бе натрупал 14 точки и 4 борби в актива си.

През второто полувреме ситуацията на терена не се промени. Съставът от Самоков продължи да играе на високи обороти и увеличи аванса си до 48 точки след серия от 18:0 в средата на третата четвърт, която завърши при 85:42. С кош на Деян Карамфилов малко повече от 8 минути преди финала разликата стигна 50 точки, а до края домакините само намалиха малко изоставането си.

Трей Портър бе най-резултатен за Рилски спортист с 18 точки и 6 борби. Джеймс Паджет също се включи отлично с 15 точки 7 борби, а Ей Джейс Хес добави 13. Деян Карамфилов се отчете с 10 точки, 3 борби и 5 асистенции, а също с 10 точки и 5 борби завърши Мирослав Васов. Треньорът Людмил Хаджисотиров използва всичките си 12 баскетболисти в срещата, като само един не успя да се разпише.

За домакините Никола Костич реализира 17 точки и овладя 4 борби, а по 9 добавиха Георги Кендеров и Виктор Серафимов. За Шумен все още на линия не е сърбинът Деян Белич, който трябва да подсили състава.

В следващия кръг на 16-и октомври Рилски спортист е домакин на Левски, а Шумен гостува на Черноморец.