Ямбол -2 спечели титлата в регион Юг на ББЛ А група, бронз за Берое -2

(сн. ББЛ)
29-05-2021 18:09 | BGbasket.com

Ямбол -2 е шампион в регион Юг на ББЛ А група за сезон 2020/2021. На финала днес в Перущица съставеният от юноши отбор надви доста по-опитния Несебър с 90:75 и се класира за националните финали през юни. Бронзовите медали пък бяха спечелени от друг млад тим – Берое -2.

Ямбол -2 и Несебър си размениха по една част през първото полувреме на мача им. Баскетболистите на Стойчо Кукучев поведоха с 24:17 след началната четвърт, но близо пет минути след старта на втория период не успяваха да се разпишат от игра. Това позволи на ямболии да направят серия от 14:1, като на почивката те имаха малка преднина при 39:37. След паузата се получиха няколко смени на водачеството, но след силен финален завършек на частта, преди решителните десет минути състезателите на Стойо Чолаков се откъснаха с 64:52. Подемът в играта им продължи и през заключителния период, като много бързо разликата достигна 20 точки и те нямаха проблем да спечелят убедително.

Николай Нинов завърши с 20 точки и 7 борби за победителите, Андон Вачев записа дабъл-дабъл от 18 точки и 12 борби, Пламен Илиев реализира 14 точки, 13 има Йоан Христов, а 10 точки и 9 борби добави Златомир Дончев. За Несебър, който игра почти без смени, Димитър Найденов се отчете с 27 точки и 8 борби, Емилиян Грудов има 26 точки и 10 борби, Ростислав Алексов записа 11 точки и 8 борби, а Даниел Димитров е с 10 точки и 11 борби.

В мача за бронза се получи изцяло юношеско дерби, като Берое -2 надви Академик Пловдив -2 с 88:73. Въпреки голямата разлика, отборите играеха на приливи и отливи през целия мач и победителят бе определен едва през последната част.

По-малко от две минути и половина бяха нужни на старозагорския тим, за да натрупа двуцифрена преднина, повеждайки с 12:0 на старта на мача. Веднага след това обаче ролите се размениха. След силна серия, съперникът му стигна до пълен обрат, но след първата част беройци отново имаха солиден аванс – 27:19. Преднината на баскетболистите на Бойко Миленков достигна 19 точки през втория период, а на почивката те бяха напред с 48:33. След паузата обаче тимът на Йордан Иванов взе инициативата и вкара 6 тройки само за третата четвърт, след която вече имаше предимство при 65:63. Берое обаче успя да ограничи съперника си едва до 8 точки в оставащото време и спечели с разлика.

Дамян Минков се включи от пейката с 30 точки и 9 борби за победителите, Калоян Колчев реализира 22 точки, а с 14 и 7 борби е Младен Георгиев. За Академик над всички с впечатляващ дабъл-дабъл от 32 точки и 10 борби бе Кръстомир Михов, Марио Боянов отбеляза 18 точки, с 11 е Георги Инджов.