Не само късметът спря Лукойл Академик

Играчите на Лукойл Академик могат да се сърдят на себе си за отпадането
22-12-2011 20:36

Лукойл Академик отпадна от Еврокъп. Шампионът и безспорно най-добър отбор в България имаше златен шанс да се класира за Топ 16 на втория по сила турнир на Стария континент, но загуби в решителен мач от френския ASVEL Вильорбан с 68-69 и кош 0.3 секунди преди края.

Играчите на Лукойл Академик се представиха достойно в турнира и с право мечтаеха да продължат напред. Да загубиш по този начин наистина е абсолютен малшанс, но пък в случая и късметът бе на страната на французите. Те имаха този късмет и с факта, че в първия кръг победиха Валенсия у дома, но с Тони Паркър и Рони Тюриаф в състава си. Ако те не бяха там тогава по всяка вероятност испанците щяха да спечелят и групата щеше да се развие по друг начин, но това е минало.

Лукойл Академик също имаше нужния късмет в първия си мач с белгийския Остенде, а след това заслужено победи ASVEL в София. Общо взето още преди третия кръг в групата вече бе ясно, че последният мач във Франция ще е решителен за класирането напред. Лукойл падна три пъти поред и така дойде 20 декември, който трябваше да реши всичко.

Българският отбор започна чудесно срещата и воден от капитана си и безспорен лидер Тодор Стойков натрупа добра преднина. Непостоянството в играта на тима се прояви за пореден път и домакините се върнаха в мача. В последните минути на редовното време Стойков сякаш бе забравен на пейката, а именно той неведнъж е доказвал, че е играч именно за такива моменти. Йовица Арсич заслужава похвали за това, че дава шанс за изява на много талантливите Павел Маринов и Божо Аврамов и, дай Боже, някой ден в близките години те да могат да решават именно такива мачове. Но пускането на Стойков стана твърде късно и той вече бе излязъл от ритъма, с който започна срещата.

В продължението късметът върна Лукойл в играта с две поредни тройки, но след това не само късметът отне победата. 5 секунди преди края имаше спорна топка, която за съжаление бе в полза на французите. Те някак си успяха да се организират, а Ламонт Мак изпусна Ким Тили в ъгъла, който вкара решителния кош, като това не е липса на късмет.

Не е липса на късмет и фактът, че тимът направи цели 21 грешки и стреля 32 пъти от тройката. За сравнение може да се каже, че домакините имаха едва 11 грешки и 12 опита зад линията за 3 точки. Само тези показатели дават ясно да се разбере, че не само късметът е причината Лукойл Академик да загуби този мач.

Не е липса на късмет и фактът, че българският отбор в по-голямата част от мача разчиташе на индивидуални акции. Не малко от кошовете на тима идваха в последните секунди на техните атаки, признак за липса на идея за игра в нападение, а може би и на факта, че отборът просто не играеше като отбор. Загубата на Лукойл Академик дойде закономерно, като с изключение на последните 6 минути на първата част, в които представителят на България игра чудесно, то отборът не показа, че повече заслужава да продължи напред. Да, ASVEL притежава класни играчи и играе в едно от най-силните първенства в Европа. Французите обаче бяха преодолим отбор за този състав на Лукойл Академик, но за съжаление не се получи.

Сега пред Лукойл остава отново да успее да се пребори за титлата и да се пробва в турнира и догодина. С оглед на изявите на отборите в първенството до момента това сякаш  не би трябвало да представлява проблем, още повече че, спортният директор на тима Сашо Везенков заяви, че ще има промени. Самият той каза, че не е нормално чужденец като Акида Маклейн да не играе в такъв мач и по всяка вероятност ще бъде освободен. Въпросът обаче е, защо нямаше промени по-рано, когато наистина се виждаше, че има шанс за класиране напред, а такива ще се правят едва сега. Маклейн може да е много добър играч, но още в предсезонните мачове се видя, че не се вписва в схемата на игра на отбора и можеше да се търси промяна. Сега вече е късно за това и Лукойл Академик ще трябва да се съсредоточи само за мачовете в България вместо да гледа към Гравлин, Нимбурк и Рига.