Ямбол изхвърли Черно море от четворката

Ямбол победи Черно море (сн. Димитър Абрашев)
20-04-2010 20:16

Ямбол победи Евроинс Черно море като гост в мач от 26-ия кръг на Националната баскетболна лига. Срещата беше от голямо значение, тъй като и двата тима се борят за влизане в четворката след края редовния сезон. След успеха със 76-64 Ямбол запази добрата си позиция и има равен брой победи и загуби с Балкан – и двата тима са с по 13 успеха и също толкова поражения. Така те поделят третото и четвъртото място, а Рилски спортист и Евроинс Черно море остават на пета и шеста позиция. След втората си поредна загуба варненци загубиха шанс за място сред първите 4 тима. Отборът има 11 победи и 15 загуби до момента.

Срещата във Варна започна с кош на Александър Янев за домакините, последван от светкавичен отговор на Ямбол. В следващите две нападения на „моряците” Димитър Мираковски бе точен на два пъти от тройката, за да даде на тима си преднина при 8-4. Гостите обаче бързо наваксаха, за да изранят точно 6 минути и 20 секунди след началото на срещата – 8-8. Последва добра серия от техни атаки, които им помогнаха на свой ред да поведат с 5 точки. Крум Дойчинов вкара последния кош за частта, за да оформи и резултата след нея – 19-16 в полза на Ямбол.

Втората десетка се отличи с изключително слаба резултатност и за двата тима. За 5 минути на терена двата тима отбелязаха общо 6 точки, а резултатът стана 21-20 за гостите. Последваха точни стрелби на Тмушич и Ангелов, които увеличиха аванса на тима си до 6 точки. Варненци обаче върнаха 4 точки чрез Симеон Ценов за 33-30 след първото полувреме. До момента играта вървеше много бавно, тъй като бе осеяна с технически грешки, неточни стрелби и лични нарушения. Двата отбора извършиха общо 27 лични нарушения и 18 грешки през първите две части. Процентът за стрелба от тройката също беше слаб – 2/13 за варненци и 0/5 за ямболии.

След почивката отборите продължиха със същото темпо на игра, а домакините бързо изравниха за 37-37. След нови „серии” от нарушения и наказателни удари тимовете стигнаха до ново равенство – 41-41, а оставащите минути до края на частта бяха три. В края на десетката Златко Гоцевски вкара три поредни коша, но Янев отвърна с тройка и наказателен удар. Ямбол реализира нови два коша, този път чрез Павел Маринов, и успя да поведе с 6 точки – 51-45.

В първите две минути на заключителната част Димитър Ангелов и Иван Марчев направиха преднината на тима си двуцифрена след 3 реализирани стрелби – 59-47. Последва кош с фаул за Юлиян Радионов, но Евроинс Черно море отговори с 5 точки, за да направи резултата 60-50 при 7 минути до края на срещата. В следващите три атаки за Ямбол Радионов наниза две тройки, а Тмушич добави 2 точки, за да увеличат разликата в своя полза на цели 16 точки – 68-52 в средата на частта. Варненци имаха малко време за реакция, но все пак намалиха пасива си до 11-12 точки. Баскетболистите на Иван Чолаков обаче бяха непоклатими и запазиха преднината си до самия край на срещата, който дойде при 76-64.

Поради големия залог в срещата играта беше „накъсвана” много често заради лични нарушения или грешки и за двата тима. Те извършиха общо 45 нарушения и 27 технически грешки. Отборът на Ямбол имаше доста по-добър процент в стрелбата за 2 точки и основната разлика дойде от него.

За победителите най-добър беше Димитър Ангелов, който завърши с 25 точки, 9 борби и 5 асистенции. 15 точки и 7 борби добави Златко Гоцевски, а Юлиян Радионов – 13 точки, 5 овладени топки и 3 асистенции.

За Евроинс Черно море Димитър Мираковски бе най-резултатен с 20 точки (4 тройки). Друг баскетболист с двуцифрена актив беше Александър Янев с 13 точки и 4 овладени топки. Крум Дойчинов и Гари Уеър добавиха по 8 точки.

В следващия, предпоследен кръг от редовния сезон, Ямбол ще изиграе много важно домакинство срещу Левски, а Евроинс Черно море ще гостува на Спартак Плевен. И двата мача са на 24-ти април (събота) от 18.00 часа.