Черноморец сломи осем от Спартак в битката за бронза

22-05-2024 20:53 | BGbasket.com

Черноморец направи първа вярна стъпка в спора за бронзовите медали в Sesame НБЛ. Селекцията на Васил Евтимов срази Спартак Плевен с 92:81 в първата среща за третото място, изиграна в зала "Бойчо Брънзов". Действащите вицешампиони нанесоха своя удар още през първото полувреме, докато през второто не намалиха оборотите и отказаха състава, воден от Любомир Минчев

„Синьо-белите“ бяха с група само от осем човека, тъй като от състава им липсваха Цветомир Чернокожев, Станимир Маринов и Талиб Занна. От своя страна „акулите“ не можеха да разчитат на Тони Троша и Виктор Онудиуе, както и на наказания Шон Смит, а в игра не влязоха Христо Захариев и Евгени Хаджирусев. Мачът не мина без напрежение след неговия край, а в главни действащи лица се превърнаха президентът на домакините Васил Стоянов и един чужденците на гостите - Родни Първис.

Това се оказа достатъчно за Черноморец да поведе с 1:0 победи и се нуждае от още една, за да се окичи с отличията. Серията се мести в Плевен, където ще се изиграе вторият мач от серията, който е планиран за 24 май (петък).

Вижте тази публикация в Instagram.

Публикация, споделена от SESAME NBL Bulgaria (@nbl_bulgaria)

Откриващите минути предложиха честа смяна на водачеството, като бързите атаки често властваха на паркета. Милен Захариев бе главно действащо лице за домакините, докато Брайънт Томас и Денислав Вутев  имаха готов отговор от другата страна. Това обаче не спря „акулите“ да си издействат аванс от 4 точки в края на встъпителния период.

Действащите вицешампиони заложиха на познатото си оръжие и в хода на следващата десетка – бързото нападение, когато намери пътя към двуцифрената преднина, изкована главно от Травис МакКонико, Ладериън Грифин и Милен Захариев. Пробуждането на Ивко Ивков рядко даваше резултати на гостите, а МакКонико се превърна в главна атракция и направи така, че бургаският отбор да се оттегли в съблекалнята при 50:36.

Домакините не намалиха оборотите и на старта на третата част, тъй като този път заработи стрелбата от далечна дистанция и погледнаха още по-смело към триумфа чрез Милен Захариев, Грифин и МакКонико. „Синьо-белите“ все по-трудно намираха подобаващ отговор и по този начин „акулите“ си изградиха 18-точков актив след 30 минути игрово време. Интригата липсваше и през повечето време от заключителната четвърт, което даде предпоставки на двата отбора да доиграят мача.

Милен Захариев блесна за Черноморец със своя чудовищен дабъл-дабъл 28 точки и 15 борби, които допълни и с 6 асистенции. Ладериън Грифин се отчете с 20 и 10 овладени под двата ринга топки, Травис МакКонико завърши с 16, 5 овладени под двата коша топки и 6 завършващи подавания. Николай Георгиев навъртя 13 точки и 10 борби, Андрей Иванов има 12 и 10 овладени под двата ринга топки.

Джулиън Люис отговори за Спартак със 17 точки и 8 борби. Ивко Ивков финишира с 14 и 5 овладени под двата ринга топки, Родни Първис се разписа с 11 точки, Николай Стоянов реализира 10.