Ударен старт прати Балкан в Топ 4

(сн. balkan-basket.com)
03-05-2024 20:40 | BGbasket.com

Балкан е последният отбор, който се класира за полуфиналите в Sesame Национална баскетболна лига през този сезон. Отборът на Васил Христов спечели решителния трети мач срещу ЦСКА на свой терен с 94:74, най-вече след много силна първа четвърт, и сложи край на сезона на своя съперник.

В този мач гостите отново бяха без контузения Георги Боянов, а травма в глезена получи и Иван Димитров, но след това се завърна в игра. На трибуните в „Арена Ботевград“ бе и крилото на Сакраменто Александър Везенков, който изгледа и останалите двубои от серията.

На полуфиналите победителят в този мач ще се изправи срещу лидера в редовния сезон Черноморец, а първият двубой е на 8 май в Бургас.

За разлика от предишните два мача, този път „зелените“ започнаха по-силно и рано започнаха да трупат разлика. Те стреляха с много висока успеваемост, отбелязвайки и впечатляващите шест тройки само през първата четвърт, докато ЦСКА имаше кошмарен процент от игра – едва 11%. Така Балкан вкара 25 безответни точки в последните малко над шест минути и след една част се откъсна с 31:4.

След ударното начало, мерникът на домакините също започна да изневерява, докато съперникът стабилизира играта си. Баскетболистите на Росен Барчовски заличиха част от пасива си, но на почивката преднината на ботевградския тим отново бе солидна – 50:28.

Преднината на Балкан достигна 31 точки след паузата и макар армейците да намалиха част от нея, преди заключителната четвърт тя отново бе значителна – 72:49. Ситуацията от мача в София обаче се повтори, този път с разменени роли. ЦСКА се възползва по най-добрия начин от срив в играта на Балкан и след серия от 15:2, върна интригата в мача. Разликата падна до 11 повече от пет минути преди края, но след това ботевградският тим отново увеличи аванса си и не го изпусна до последно.

Най-резултатен за Балкан бе Майки Диксън с 19 точки. Сюприйм Хана има 17, по 13 реализираха Йордан Минчев и Николай Грозев (10 борби)

За ЦСКА Венцислав Петков реализира 21 точки. Камерън Грегъри е с 16 и 7 борби, а Александър Радукич има 15 и 10 борби.