Панатинайкос намери вярната рецепта за първи триумф в плейофите (видео)

(сн. euroleaguebasketball.net)
25-04-2024 23:10 | BGbasket.com

Панатинайкос направи първа стъпка в правилната посока на старта на плейофите в Евролигата. Селекцията на Ергин Атаман пречупи Макаби Тел Авив с 95:79 във втората четвъртфинална среша, изиграна в О.А.К.А. Гърците изпитваха трудности да наложат волята си само във встъпителната четвърт, но след това намериха вярната рецепта и нанесоха първо разочарование в Топ 8 на състава, воден от Одед Каташ.

По този начин „детелините“ се докопаха до равенство в серията до 1:1 победи. Серията се мести в Белград, където Макаби играе своите домакински мачове през този сезон от турнира на богатите, а третата среща ще бъде на 30 април (вторник).

Двата отбора си спретнаха стрелбище в откриващите минути и дадоха предпоставки за висока резултатност. От страна на гостите Джейк Коен, Лоренцо Браун и Уейд Болдуин се оказаха загадка за защитата на домакините, които разчитаха главно на Кендрик Нън и Константинос Митоглу. Нападателната мощ на израелците придоби още по-сериозни измерения, тъй като силното включване от пейката на Хасиел Риверо им даде възможност да се радват на 8 точки в края на встъпителния период.

Началото на втората част също премина по вкуса на „делфините“. В следващия момент Костас Слукас влезе в обувките на основен реализатор и стори всичко по силите си гърците да предизвикат нужния обрат. Актуалните първенци на Израел се намираха в нокдаун, а Матиас Лесор и Митоглу помогнаха на „детелините“ да се оттеглят в съблекалнята при 51:39.

Слукас и Митоглу не се отказаха от желанието си да тровят нервите на гостите и на старта на третата част. Тамир Блат се опита да противодейства за действащите шампиони на Израел, но Слукас бе под пара и извоюва 11-точков актив на „зелените“ след 30 минути игрово време.

Антониъс Кливланд пое диригентската палка от Блат в началните моменти на заключителната четвърт и мечтите на израелците за обрат изглеждаха все по-реални. Тимът от Атина отговори подобаващо чрез Йоанис Папапетроу, Лесор и Слукас, както и с по-солидна защита, за да си върне спокойствието и да си подпечата победата.

Костас Слукас бе големият лидер на гърците, отчитайки се с 29 точки, включително и с 4 точни снаряда отвъд дъгата. Йоанис Папапетроу го последва с 15 и 4 успешни шута от далечна дистанция, Константинос Митоглу завърши с 14 и 6 борби, Матиас Лесор навъртя 11 и 8 овладени под двата ринга топки. Кендрик Нън се разписа с 10 точки.

Лоренцо Браун отговори за Макаби с 18 точки и 6 асистенции. Джейк Коен и Антониъс Кливланд имат по 12, Тамир Блат приключи с 11 и 6 асистенции.

Тагове: Панатинайкос, Макаби Тел Авив, Евролига