Реал влезе в историята и влетя със стил в плейофите (видео)

(сн. euroleaguebasketball.net)
11-04-2024 22:27 | BGbasket.com

Реал Мадрид сложи край на редовния сезон в Евролигата със стил. Настоящите шампиони оцеляха срещу Жалгирис с 64:62 в мач от последния 34-и кръг. В „Жалгирио Арена“ на сцената в края изгря Габриел Дек, който се разписа с победния кош и това се оказа достатъчно за баскетболистите на Чус Матео да фиксират триумф №27 в турнира на богатите. По този начин испанците пренаписаха историята на най-комерсиалната клубна надпревара на Стария континент за най-много победи преди старта на плейофите.

Както е известно, мадридчани имат на сметката си и 7 загуби, като отдавна си гарантираха първото място. От своя страна играчите на Аднреа Тринкиери финишираха на 14-та позиция с 14 успеха и 20 поражения. За Реал предстои участие в елиминационната фаза, където ще разбере своя съперник на по-късен етап.

Джанан Муса и Довидас Гиедрайтис диктуваха темпото в нападение на старта, който не блестеше с висока резултатност. Постепенно гостите се пребориха за аванс от 7 точки в края на дебютния период.

Венсан Поарие и Марио Хезоня доведоха до първата двуцифрена преднина в началото на втората десетка. Кийнън Еванс загатна за своите реализаторски качества и доведе до известен подем за домакините, но Габриел Дек отвърна на удара и помогна на мадридчани да се приберат в съблекалнята при 31:25.

Валтер Таварес и Муса сториха всичко възможно „белите“ да докосват двуцифрената разлика в хода на третата част. Въпреки че Гиедрайтис и Еванс оставиха литовците в играта, „лос бланкос“ се пребориха за крехък актив от 2 точки след 30 минути игра.

Хезоня напомни за себе си в заключителната четвърт, когато „лос меренгес“ съумяха да запазят лидерството си. Едмънд Съмнер и Брейди Манек върнаха интригата, давайки надежди на „зелените“, че имат шанс да грабнат победата. Муса имаше какво да каже по въпроса и се погрижи актуалните първенци да се отскубнат с 3 точки напред, но в последните 7 секунди Кевариъс Хейс върна жеста и постави равенството на таблото. В ответната атака Габриел Дек реализира със сирената и увековечи историческия триумф на тима от Мадрид.

Джанан Муса поведе Реал към успеха със 17 точки и 7 борби. Марио Хезоня го последва с 16 и 5 овладени под двата ринга топки.

Брейди Манек (7 борби и 4 точни шута зад дъгата) и Кийнън Еванс (5 асистенции) нанизаха по 14 точки за отбора от Каунас. Довидас Гиедрайтис реализира 10.

Тагове: Реал Мадрид, Жалгирис, Евролига