Балкан показа шампионски дух и прати серията на Рилски в историята

31-03-2024 14:55 | BGbasket.com

Балкан изкова втори пореден триумф в Топ 6 на Sesame НБЛ и си върна самочувствието. Действащите шампиони подчиниха Рилски спортист с 86:79 в среща от 27-ия кръг, изиграна в „Арена Ботевград“. Двата отбора сътвориха мач, изпълнен с множество интригуващи момент, но във финалните акорди селекцията на Васил Христов показа шампионския си манталитет и стопира впечатляващата серия на „скиорите“ от 15 последователни успеха в елита, нанасяйки им първо поражение от 4 месеца насам.

Ботевградският тим продължава да се намира еднолично на четвъртото място във временното класиране с 17 победи и 10 загуби, а съставът на Любомир Киров заема върха с 21 успеха и 6 поражения. На 6 април (събота) Балкан ще има визита на ЦСКА, докато ден по-късно Рилски ще гостува на Черноморец.

Вижте тази публикация в Instagram.

Публикация, споделена от SESAME NBL Bulgaria (@nbl_bulgaria)

Бързото темпо се оказа пълен господар в откриващите минути, преминали до голяма степен при поделено надмощие. Йордан Минчев се постара да попадне под светлината на прожекторите за домакините, докато от другата страна Майкълин Скот, Джон Флорвиъс и Деян Карамфилов се превърнаха в главни действащи лица. Силното включване от пейката на Джоузеф Лоусън предостави възможността на гостите да вземат връх в резултата и да се отскубнат с 3 точки в края на встъпителния период.

Тенденцията, свързана с шеметното темпо на игра, продължи да властва и в следващата десетка, като Сюприйм Хана и Скот често влизаха в ролята на основни реализатори. Вторият постепенно получи подкрепа в офанзивен план от Лоусън и Карамфилов, които поставиха „скиорите“ на лидерската позиция. Димитър Димитров затвърди мнението, че „зелените“ не са готови да се предадат, но Рилецо съумя да се оттегли в съблекалнята при 46:45.

Действащите шампиони включиха на друга скорост офанзивен план на старта на третата част, когато Николай Грозев, Димитров и Минчев комбинираха своите усилия а пълен обрат. Надмощието под коша и събуждането на Алекс Симеонов върнаха отбора от Самоков в релси. Играта се накъса,а далечен снаряд на Лоусън и индивидуални прояви на Алън Арнет удължиха подема на гостите, които си извоюваха 3-точков актив след 30 минути игрово време.

Драмата се пренесе в откриващите моменти и на заключителната четвърт. Все пак Симеонов и Арнет доведоха до известна доза спокойствие в редиците на „скиорите“. Ерик Адамс, Илиян Пищиков, Димитров и Хана не бяха казали последната си дума, за да могат домакините да нанесат своя удар и на свой ред да поемат контрол върху събитията на паркета. В редиците на Рилецо настъпи смут, особено в атака. Бързи нападения, завършени от Мирослав Васов и Скот, постави равенството на таблото при по-малко от 2 минути, оставащи на часовника. Атака по-късно Минчев блесна с важен кош и блокира зверския опит за забивка на Флорвиъс. След това Димитров последва неговия пример в нападение и по този начин наклони везните в полза на ботевградския тим.

Димитър Димитров бе големият лидер на Балкан със своите 26 точки, 5 борби и 4 точни снаряда от далечна дистанция. Йордан Минчев го последва с 19 точки, Сюприйм Хана се отчете с 12, 5 овладени под двата ринга топки и 6 асистенции. Ерик Адамс се разписа с 11 точки.

Майлълин Скот (10 асистенции) и Алекс Симеонов (5 борби) отговориха за Рилски с по 17 точки. Алън Арнет регистрира 10 и 8 овладени под двата ринга топки.