Рилски отърва кожата срещу Академик и е полуфиналист

(сн. БФБ, Кристиан Драгнев)
15-03-2024 19:41 | Деляна Кадиева, пратеник на BGbasket.com в Бургас

Рилски спортист продължава успешния си ход в последните седмици, като успя да преодолее Академик Пловдив в четвъртфиналите в турнира за Купата на България с 84:78.

След като през 2023-а година отпадна още в първия ден на турнира, сега Рилски има шанс да вземе реванш от Черноморец, ако бургазлии успеят да се справят с ЦСКА на свой терен.

Пловдивчани, въпреки че бяха без контузения Джералд Лидел и с група от едва 10 баскетболисти в Бургас, измъчиха много своя опонент и до последно го държаха на тръни.

Академик влезе на мястото на Берое в Топ 8 за Купата, след отказването на старозагорци.

ФОТОГАЛЕРИЯ

Рилски отвори двуцифрена разлика рано в двубоя, само след седем минути игра, с много по-силна игра в нападение и мачът тръгна в добро русло за самоковци.

Академик остана без кош от игра, само с точки от наказателната линия, близо 8 минути от втория период, когато Рилски изкова аванс от 19 точки.
Почивката дойде при 44:32, но остави интрига и за след паузата.

Академик се възползва от отпускането в редиците на съперника и изигра страхотна трета четвърт, в която навакса почти цялото си изоставане.
Рилски не успя да вкара от игра в последните три минути от частта, а 12 минути преди сирената имаше равенство в резултата при 58:58.

В заключителната десетка Академик продължи битката, но макар и трудно самоковци останаха напред минимално.

Рилецо използва в пореден мач по-разнообразната си селекция и дългата скамейка във важните моменти, за да неутрализира фантастичната стрелба на Ренел Къмингс от тройката.

Надвкарването продължи до последно, като пловдивчани не загубиха надежда, но Чавдар Костов и Александър Янев сложиха точка на спора.

Чавдар Костов за пореден път бе над всички със 17 точки, 14 добави Янев, 10 - Джон Флорвиъс. Любо Киров успя да разпредели минутите с оглед на полуфинала само след часове, като Костов игра най-много - 25 минути.

Къмингс наниза 5 тройки и общо 33 точки, Джъстин Маккол се записа с 13 и 15 борби, 13 вкара и Филип Хенри.