Рилски продължава да лети след триумф над Спартак

10-03-2024 14:55 | BGbasket.com

Рилски спортист продължава да бъде под пара, след като изкова трети триумф в Топ 6 на Sesame НБЛ и общо 14-ти пореден. Селекцията на Любомир Киров сломи съпротивата на Спартак Плевен с 88:80 в среща от 25-ия кръг, изиграна в „Арена Самоков“. „Скиорите“ диктуваха събитията на паркета през по-голямата част от мача, а през второто полувреме на няколко пъти отблъснаха щурма на спартаклии, стопирайки успешната им серия от две последователни верни стъпки във втората фаза от елита.

Интересното е, че старши съдията на двубоя Венцислав Великовполучи наряд за мач на Рилецо в Самоков за първи път през този сезон, след като за последно свири домакински мач на тима по време на полуфиналните плейофи през миналата година. Самоковският отбор се изравни на върха с Черноморец във временното класиране с 20 победи и 5 загуби, а съставът на Любомир Минчев продължава да се намира на третото място с 18 успеха и 7 поражения.

За двата отбора предстои участие в турнира за Купата на България, който ще се проведе от 15 до 17 март в Бургас. На четвъртфиналите Спартак ще премери сили с Ямбол, докато Рилски ще има за съперник Академик Пловдив.

Вижте тази публикация в Instagram.

Публикация, споделена от SESAME NBL Bulgaria (@nbl_bulgaria)

Безплодните атаки и бързата игра взеха връх в откриващите минути. Въпреки че двата отбора обръщаха внимание на защитата, домакините първи намериха пътя към трайното водачество чрез Крис Минков и Джон Флорвиъс. Постепенно Константин Тошков. Талиб Занна и Алекс Ломакс зарадваха гостите с лидерството, но това не спря „скиорите“ да се сдобият с крехка преднина от 3 точки в края на встъпителния период.

Силно включване от пейката на Джоузеф Лоусън и по-доброто лице в дефанзивен план оставиха Рилецо в ролята на лидер през втората десетка. Нападението на спартаклии се загуби, а огромна част от атаките им минаваха през Зана. Родни Първис и Ломакс внесоха известен импулс, за да могат спартаклии да мечтаят за обрат. Последва ново напомняне от страна на Флорвиъс и Скот, които направиха така, че самоковският отбор да се оттегли в съблекалнята при 46-38.

Тимът от Плевен не бе казал тежката си дума и това се потвърди на старта на третата част, когато Цветомир Чернокожев, Занна и Първис комбинираха своите усилия за пълния обрат. Присъствието на Флорвиъс, както и кратко избухване на Алекс Симеонов, върнаха увереността на домакините, но Занна и Чернокожев показаха, че плевенският тим няма да се предаде лесно. Все пак Мирослав Васов и Деян Карамфилов извоюваха 7-точков актив след 30 минути игрово време.

Откриващите моменти на третата четвърт се повториха и в заключителната, тъй като Ломакс и Първис дадоха основания на гостите отново да мечтаят за това да обърнат хода на събитията. „Скиорите“ не бяха в състояние да намалят оборотите, а щафетата бе поета от Лоусън, Васов и Симеонов, които се възползваха от слабостите на съперниковата защита и оставиха спокойствието в домакинския лагер. Първис и Тошков за пореден път дадоха надежди на спартаклии, но във финалните акорди Карамфилов взе нещата в свои ръце и се погрижи домакините да ликуват след финалната сирена.

Джоузеф Лоусън и Джон Флорвиъс блеснаха за Рилски с по 16 точки. Майкълин Скот ги последва с 11, Алекс Симеонов остави на сметката си 10 и 5 борби.

Талиб Занна (8 борби) и Родни Първис (4 точни шута отвъд дъгата) се отличиха за Спартак с 19 точки. Алекс Ломакс се разписа с 12, Константин Тошков и Цветомир Чернокожев реализираха по 10.