Спартак пропиля 19, но спечели трилър с Балкан

05-03-2024 20:59 | Веселин Михайлов

Спартак Плевен фиксира втори пореден триумф в Топ 6 на Sesame Национална баскетболна лига. Селекцията на Любомир Минчев се наложи над Балкан с 90:81 в среща от 24-ия кръг, изиграна в зала "Балканстрой". Мачът се оказа много оспорван и изпълнен с обрати, като домакините пропиляха аванс от 19 точки, но измъкнаха победата във финалните акорди и стопираха успешната серия на "зелените" от шест последователни победи.

На линия след известно отсъствие за плевенския тим отново бе Николай Стоянов, но от групата отпадна контузеният Брайънт ТомасСтанимир Маринов пропусна пореден двубой, а в хода на срещата травма получи и Родни Първис. От своя страна официален дебют с екипа на „зелените“ направи най-новото им попълнение Ерик Адамс.

С успеха спартаклии вече са с баланс 18-6 и следват плътно Рилски спортист в борбата за второто място., а момчетата на Небойша Кнежевич са с 14 победи и 9 загуби, като поражението им бе първo в шампионата от средата на януари. На 10 март (неделя) Спартак ще има визита на Рилски спортист, докато Балкан ще гостува на  Черно море Тича.

Вижте тази публикация в Instagram.

Публикация, споделена от SESAME NBL Bulgaria (@nbl_bulgaria)

Откриващите минути преминаха в опипване на почвата, като бързата игра преобладаваше. Солови прояви на Константин Тошков и Талиб Занна, както и по-солидното представяне в дефанзивен план, позволиха на домакините да ударят първи. Въпреки че Илиян Пищиков и Йордан Минчев връчиха за момент водачеството на гостите, Занна се оказа загадка за ботевградската защита и почти собственоръчно изведе спартаклии с 4 точки в края на встъпителния период.

Бързите атаки, завършени от Николай Стоянов, Алекс Ломакс и Занна, предоставиха възможността на  „синьо-белите“ да погледнат смело към двуцифрения актив в хода на следващата десетка.В редиците на „зелено-белите“ настъпи смут, а доказателство за тези думи бяха лесните кошове, които допускаха. Пробуждане на Пищиков вдъхна доза живот на настоящите шампиони, но плевенският тим съумя да се оттегли в съблекалнята при 47:38.

Ботевградският отбор показа, че не е дошъл да се предаде и това си пролича още на старта на третата част, когато почти заличи пасива си със съдействието на Димитър Димитров, Пищиков и Минчев. Майки Диксън последва примера на своите съотборници и даде още по-силно усещане за интрига. Все пак далечен сняряд на Цветомир Чернокожев извоюва 5-точков актив на тима от Плевен след 30 минути игрово време.

Гостите намериха пътя към обрата още в откриващите моменти на заключителната четвърт, тъй като на сцената изгряха Георги Герганов, Димитров и Диксън, а заздравяването на защита също даде резултат. Точният мерник на Джулиън Люис влезе в действие и по този начин равенството започна често да свети на таблото. Занна напомни за себе си и отново даде частично спокойствие на спартаклии. Сюприйм Хана обаче върна „зелените“ в играта, стопявайки изоставането им само до точка, но ключова тройка на Чернокожев отново увеличи дистанцията. Импулсът в играта на домакините продължи и разликата скочи до 6 при оставащи близо минута и половина, което се оказа и преломният момент, като този път Балкан не успя да се върне в мача. За пет лични нарушения мача не завърши Денислав Вутев.

Талиб Зана (11 борби) и Алекс Ломакс (7 овладени под двата ринга топки) вдъхновиха Спартак с по 17 точки. Николай Стоянов и Цветомир Чернокожев се разписаха с по 15 точки, като вторият остави на сметката си и 8 олвадени под двата коша топки. Константин Тошков реализира 11, Джулиън Люис финишира с 10 и 5 борби.

Димитър Димитров се отличи за Балкан с 18 точки. Йордан Минчев се отчете със 17 и 12 борби, Илиян Пищиков реализира 13, Сюприйм Хана заврърши с 11 и 5 овладени под двата ринга топки.