Спартак отказа Берое след нов рекорд по резултатност през сезона

(сн. НБЛ, архив)
10-02-2024 19:43 | BGbasket.com

Спартак Плевен продължава без загуба от началото на 2024 г. в Sesame Национална баскетболна лига. Тимът записа седми пореден успех в шампионата, след като на свой терен се наложи над Берое със 112:80. Това бе и най-резултатният мач за победителите от началото на сезона във всички турнири, след като до момента най-доброто им постижение бе 101 точки.

В този двубой домакините отново бяха без Станимир Маринов, Ивко Ивков и Джулиен Люис. За съперника не играха Карлос Пепин и Седариан Рейнс, което отново го остави с основна ротация от пет-шест човека.

С успеха плевенският тим вече е с баланс 16-5, а в последния кръг от второто завъртане ще има пряк сблъсък с Рилски спортист за втората позиция. Берое пък е с 8-13 и все още няма гарантирано място в турнира за Купата, като след седмица ще приеме ЦСКА.

Двубоят започна много равностойно, но след това Спартак вкара 10 поредни точки и дръпна с 18:11. Това принуди Андреа Марушич да вземе прекъсване едва пет минути след началото, тъй като отборът му правеше повече грешки и до момента имаше едва два коша от игра. Макар Берое на два пъти след това да се доближаваше само на 2, домакините запазиха високата си успеваемост и след първата част бяха напред с 33:20.

Баскетболистите на Любомир Минчев продължиха да имат много добро темпо и през втория период. Те реализираха 8 тройки само за първото полувреме, след което се откъснаха с 59:35 след общо 29 точки на Николай Стоянов и Талиб Зана.

Високата резултатност се запази и след паузата, като Спартак поддържаше солидния си аванс, а преди последната четвърт вече водеше с 90:61.

По-малко от четири минути от заключителния период бяха необходими на домакините да минат границата от 100 точки и до края те нямаха проблем да спечелят убедително.

Над всички за победителите бе Николай Стоянов с 24 точки (4 тройки). Талиб Зана има 19, с 14 и 7 асистенции е Родни Първис.

За Берое Даръл Дейвис записа 28 точки, 6 борби, 7 асистенции, но и 7 грешки за пълни 40 минути. Антун Маричевич се отчете с 18 точки и 9 борби, а 14 точки добави Николай Николов.