Спартак пропиля 15, но спечели трилър с ЦСКА

07-02-2024 20:47 | BGbasket.com

Спартак Плевен записа много важна победа в Sesame Национална баскетболна лига. В отложен мач от шампионата тимът надви ЦСКА с 80:76 след невероятна драма в зала „Балканстрой“. Домакините пропиляха преднина от 15 точки в хода на срещата, а победителят бе определен в последните секунди.

В този двубой и двата тима играха с по 6-7 баскетболисти. „Червените“ останаха в изключително редуциран състав след раздялата с Брандън Йънг, Кейлъб Уесън и Иван Спиров, докато за съперника не играха Станимир Маринов, Ивко Ивков, Джулиен Люис и Талиб Зана.

С успеха Спартак вече е с 15 победи и 5 загуби, като се изравни с Рилски спортист, а в последния кръг на второто завъртане двата тима ще имат и мач един срещу друг в спор за второто място. Преди това обаче плевенският отбор ще приеме Берое. Загубата пък остави ЦСКА с 12-8, с колкото е и Балкан, като директен двубой между тях още в следващия кръг ще е ключов в битката за четворката.

Домакините започнаха мача с висока успеваемост под коша и за по-малко от седем минути вече имаха двуцифрена преднина, а след първата част бяха напред с 24:16. Много силно за тях стартира Родни Първис с 8 точки, докато от другата страна повече от един кош от игра имаше само Александър Радукич с 9 точки.

Вторият период стартира кош за кош, но постепенно Спартак отново увеличи аванса си и след тройка със сирената на Константин Тошков се откъсна с 46:32 – най-голямата им преднина до момента в мача.

Въпреки по-слабото първо полувреме, ЦСКА показа различно лице след паузата. Тимът значително подобри мерника си под коша, за разлика от домакините, които започнаха да пропускат все по-често. Разликата падна само на 2, а преди заключителния период баскетболистите на Любомир Минчев водеха с 60:56.

Натискът на „армейците“ се засили и в средата на тази четвърт се стигна до пълен обрат – 66:65. Играта продължи кош за кош с постоянни размени на водачеството, а за да бъде драмата пълна, минута и половина преди края имаше ново равенство – 76:76. Последваха пропуски от тройката и от двете страни, а 9 секунди преди сирената Николай Стоянов отново даде аванс на Спартак при 78:76. Росен Барчовски взе прекъсване, след което обаче Родни Първис отне топката на Георги Боянов – ситуация, в която гостите имаха сериозни претенции за нарушение, но такова не бе отсъдено. В крайна сметка Брайънт Томас получи и след забивка в коша на ЦСКА оформи и крайния резултат.

Най-резултатен за победителите бе Константин Тошков с 20 точки. Родни Първис реализира 18, а по 12 имат Цветомир Чернокожев (16 борби – 8 в нападение) и Брайънт Томас (10 борби).

За съперника 21 точки и 11 борби има Александър Радукич, с 19 точки е Венцислав Петков, а Георги Боянов записа 14 точки и 13 борби.