Победа номер 14 прати Спартак в Топ 3

(сн. BGbasket.com)
04-02-2024 20:39 | BGbasket.com

Спартак Плевен постигна очаквана победа над Левски като гост с 86:65 и с 14-ия си успех за сезона се намира в топ 3 на Sesame НБЛ.

Левски остава последен и вече е ясно, че няма да може да защитава Купата на България, тъй като няма шанс да е сред осемте най-добри след второто завъртане.

Преди мача стана ясно, че по-рано през деня единственият чужденец в тима на Левски Зейн Ноулс е напуснал София към нов отбор в Унгария. Така за пореден път този сезон "сините" се озоваха в трудна ситуация и останаха без типичен тежък център.

Спартак изигра втори мач за седмицата, след като във вторник гостува за последна среща от Европейската Северна лига. Плевенчани бяха в София без Станимир Маринов, Ивко Ивков и Алекс Ломакс.

Това позволи на Левски да изиграе равностойна първа четвърт с много ротация на състава. "Сините" изпитваха трудности срещу Родни Първис, но успяваха да бележат от другата страна, за да завършат първата част с минимален пасив от 22:24.

Втората четвърт вече принадлежеше на Спартак и гостите бързо се откъснаха, като на всеки кош на Левски отговаряха поне с два. Плевенчани имаха и невероятни проценти през първото полувреме - 82% за две точки и 7 вкарани тройки от 14 опита.

Родни Първис водеше уверено Спартак с класни изпълнения и имаше 19 точки за 18 минути до почивката. Единствената слабост за гостите в това полувреме бяха грешките - 9 на брой. За да допълни трудностите си, Левски от своя страна пропусна и пет наказателни удара през първото полувреме. Неговият край дойде при 38:51, оставяйки малко надежди на домакините.

Третата част доста се различаваше, като вече успеваемостта спадна, а оттам и резултатността. Въпреки това Спартак поддържаше комфортен аванс, който стигна и до 19 точки в един момент. Левски не се отказваше, но бе видно, че няма сили да направи финален щурм, в последния период.

Нервите се качиха излишно в средата на заключителния период, когато след симулация Първис получи две технически и бе дисквалифициран, а техническо видя и старши треньорът Любомир Минчев. Това също не промени особено хода на нещата и Спартак продължи да има стабилна двуцифрена преднина.

Първис вкара 24 за победата, 21 добави Ники Стоянов, а Талиб Занна приключи със 17 точки и 14 борби.

Димитър Маринчешки приключи с 15 точки и 11 борби, 11 отбеляза Златин Георгиев и 10 - Краси Петров за Левски.