Алекс Уандие и Андрей Иванов изведоха Черноморец до успех в морското дерби

17-01-2024 21:22 | BGbasket.com

Черноморец се завърна на победния път, като записа втора поредна победа в Sesame Национална баскетболна лига. Баскетболистите на Васил Евтимов надиграха Черно море Тича с 83:76 в двубой от 17-ия кръг на първенството, изигран в зала "Бойчо Брънзов".

Дебют с екипа на "акулите" направи новото попълнение в състава Алекс Уандие, докато в игра минути не записаха Ладариън Грифин и Илиян Желязков. В ротацията на тима от Бургас изобщо не попаднаха Евгени Хаджирусев, Христо Захариев и Милен Захариев, които са с контузии, както и Тони Троша, който е в Америка. Шон Смит пък не завърши срещата, защото получи две технически нарушения.

За състава от Варна в игра не влезе Мартин Коцев, като освен него Берк Мехмед също остана без игрово време.

След този двубой Черноморец остава на върха в класирането с актив 15-2, като му предстои гостуване на БалканЧерно море Тича пък е с баланс от 7 победи и 10 поражения, заемайки шеста позиция и ще посрещне Шумен тази събота във Варна.

Двата тима започнаха двубоя с размяна на по три сполучливи коша, но домакините успяха да дръпнат напред след тройка на Андрей Иванов и още три точки на Алекс Уандие за 12:7. Марин Маринов, Ейврил Уба и Къртис Джоунс се опитваха да държат отбора си близо до противника, но най-новото попълнение в състава на "акулите" показа какво може в нападение и до края на периода вече разполагаше с 13 точки на сметката си, с които изведе тима си с 22:14 в края на първия период.

Баскетболистите на Кирил Болшаков се събраха в началото на втората четвърт и бързо се доближиха до противника с още 3 точки. След три сполучливи наказателни на Тач Ънру пък "моряците" свалиха до 22:24, но Андрей Иванов се намеси и наниза четири нови точки за тима си. Равенството обаче бе факт след нова серия от точни стрелби от наказателната линия на Къртис Джоунс и Ейврил Уба, а Черно море Тича успя и за първи път в мача да излезе напред с повече от точка в резултата - 36:32. Алек Уандие обаче напомни за себе си с важна тройка за тима си, за да скъси изоставането на Черноморец до точка на почивката.

Равностойна се оказа и третата четвърт, в която двата тима непрекъснато се гониха в резултата. Предимство обаче имаше съставът на Кирил Болшаков, който водеше през целия период, но 47 секунди преди края на периода Алекс Уандие се разписа с точен наказател удар за ново равенство - 57:57. В последните атаки за частта Уандие успя да запише лесни две точки, но Ейврил Уба отново изведе "моряците" с 2 напред при 61:59 след серия от 4 точни наказателни удари преди заключителната десетка.

Лошо начало на последния период сполетя Черно море Тича, което позволи на противника да направи серия от 16:6, за да се изстреля напред с 8 точки аванс. Гостите не спряха да се борят до самия край на мача, но силите им не бяха достатъчни да стигнат до нов обрат, а Уандие оформи крайния резултат със забивка 2 секунди преди сирената.

Алекс Уандие блесна при дебюта си за „акулите“, като записа 27 точки и 7 борби. Андрей Иванов последва примера му и оформи дабъл-дабъл от 26 и 12 борби, Травис Макконико също завърши с двойни показатели – 13 точки и 12 борби, като добави към тях и 5 асистенции.

За Черно море Тича на-добър бе Тач Ънру с 24 точки, 19 и 6 асистенции записа Къртис Джоунс, Ейврил Уба оформи дабъл-дабъл от 18 точки и 10 борби.