Черно море пропиля аванс от 26, но прекъсна серията на ЦСКА

14-01-2024 20:24 | BGbasket.com

Отборът на Черно море Тича записа важна победа на сметката си в Sesame Национална баскетболна лига. В двубой от 16-ия кръг "моряците" удържаха ЦСКА след 91:84 като домакин в зала "Христо Борисов". Баскетболистите на Кирил Болшаков пропиляха преднина от 26 точки в хода на мача, но издържаха натиска на противника в последния период.

След този двубой Черно море Тича се изкачва до 7-а позиция с баланс 7-9, като му предстои гостуване на ЧерноморецЦСКА пък е с актив 12-4, като остава на второ място във временното класиране и му предстои мач у дома срещу Рилски спортист.

В първите пет минути от срещата двата състава се гониха в резултата, като не се прояви лидер в срещата. Къртис Джоунс, Венелин Христов и Тач Ънру обаче се намесиха и изведоха тима си със 7 точки преднина. Прекъсването, взето от Росен Барчовски, не помогна на "червените", а Марин Маринов направи разликата двуцифрена за първи път в мача след сполучливи тройка и кош - 26:14. В края на частта Георги Боянов отбеляза кош със сирената, за да върне разликата 10 точки.

В първите минути на втората четвърт двата тима си размениха по няколко коша, но последва силна серия от 13 безответни точки за "моряците", които им позволиха разликата да скочи над 20 точки - 50:26. Домакините оставиха противника си четири минути без отбелязан кош, като до момента ЦСКА бе вкарал едва 6 точки, но Александър Радукич прекрати лошата серия на "армейците" с така чакано попадение от средна дистанция. До края на първото полувреме баскетболистите на Росен Барчовски успяха да се отчетат с още 11 точки, но съставът на Кирил Болшаков запази двуцифрената си преднина - 56:37.

Вторият период завърши и с три технически нарушения, като по-едно получиха Марин Маринов и Виктор Гергов за реплики един към друг, а малко по-късно за реакция Венелин Христов също бе наказан.

След подновяването ЦСКА влезе в игра с бърза тройка на Венцислав Петков и кош на Александър Радукич, което накара наставникът на домакините да вземе прекъсване още в първите две минути от частта. Серията на "червените" продължи и до 12:2, като разликата падна само до 9 точки, а Кирил Болшаков взе и второ прекъсване, за да нахъса състезателите си. Тач Ънру съумя да изведе тима си до нова двуцифрена разлика от 14 точки, но малко след това Ейврил Уба бе наказан с техническо заради реакция към секретарската маса, но то бе записано на пейката на "моряците". В края на третата четвърт домакините успяха отново да излезнат напред с по-голяма разлика с помощта на Тач Ънру и Къртис Джоунс - 78:61.

ЦСКА започна заключителния период с нова серия от 10:2, която му позволи да се доближи до противника на 9 точки. Домакините обаче се съвзеха с помощта на Ейврил Уба и върнаха преднината си при 88:71 след още две успешни стрелби на Мартин Коцев и Тач Ънру. Последва нова серия за "червените" от 6:0, която накара Кирил Болшаков да вземе и последното си прекъсване. Георги Боянов напомни за себе си в нападение с 5 точки подред, която скъси изоставането на гостите до 6 при оставащи 1:54 минути до края на мача. Баскетболистите на Росен Барчовски се опитваха да се доближат до противника, но в оставащото време единствено Георги Боянов се отчете с 2 точки, докато за "моряците" Костадин Лазаров закова последния кош за успеха.

Къртис Джоунс блесна за успеха на Черно море Тича с 24 точки и 7 борби. Тач Ънру добави 23, 6 борби и 7 асистенции, с 15 точки се отчете Костадин ЛазаровМарин Маринов отбеляза 11.

За ЦСКА най-добър бе Брандън Янг с 19 точки и 8 асистенции, дабъл-дабъл с по 17 точки записаха Александър Радукич и Георги Боянов, като първият овладя 12 борби, а вторият 15. Васил Бачев отбеляза 14 точки.