Балкан се бори до последно, но отстъпи на Гьотинген

(сн. FIBA.basketball)
13-12-2023 22:24 | BGbasket.com

Балкан допусна втора грешка във втория етап от ФИБА Къп. Съставът на Петър Златанович отстъпи драматично пред Гьотинген след 70:76 като гост в двубой от втория кръг.

В срещата не играха двамата американски гардове – Девин Харис и Майки Диксън, които не бяха и в групата за мача заради проблемите с визите им.

Така Балкан разполага с две загуби на сметката си. Следващият двубой за ботевградчани ще бъде на 10 януари, когато ще приемат Билбао в "Арена Ботевград".

Домакините започнаха по-силно срещата и дадоха заявка за лидер още в първите минути от мача. Постепенно обаче Йордан Минчев и Йонас Зохор Багстет вкараха интригата на терена с добрите си включвания, но германците си извоюваха аванс от 5 точки в края на първата четвърт.

Гьотинген запази убедителното си представяне и в началото на втория период. Мартин Сотиров направи опити да намали изоставането на тима си, но усилията му не бяха достатъчни, а на почивката домакините продължаваха да разполагат с двуцифрен аванс при 42:31.

(сн. fiba.basketball)

След подновяването на играта Балкан постепенно намери сили и показа добрата си страна в нападение с помощта на Николай Грозев, Йордан Минчев, Илиян Пищиков и Мартин Сотиров. Георги Герганов също взе пример от съотборниците си, но все пак германците запазиха преднината си от 6 точки преди последните десет минути.

В началото на заключителния период Балкан показа по-агресивна защита и след точни стрелби на Николай Грозев и Йордан Минчев тимът от Ботевград започна да си връща надеждите за обрат. Минчев записа и много важна тройка за равенството - 63:63, но домакините отново се измъкнаха с 7 точки напред. Мартин Сотиров наниза нов далечен снаряд 15 секунди преди сирената, обаче Умоджа Гибсън бе точен от наказателната линия при двата си опита. Балкан разполагаше с 10 оставащи секунди на таблото, но така и не успя да ги оползотвори по най-добрия начин.

Йонас Зохоре Багстет записа дабъл-дабъл от 13 точки и 12 борби за Балкан. Йордан Минчев добави 13, 10 борби и 5 асистенции, а Мартин Сотиров също финишира с 13.

Умоджа Гибсън завърши с 18 точки за успеха на домакините, Карлис Силинс отбеляза 12.