Уникално начало за Балкан във ФИБА Къп

(сн. FIBA.basketball)
25-10-2023 21:01 | BGbasket.com

Балкан записа победа в първия си двубой от началото на новия сезон във ФИБА Къп. Баскетболистите на Петър Златанович удържаха отбора на Алба Фехервар с 88:78 в среща от втория кръг на турнира.

От групата на „зелените“ липсваше Илиян Пищиков. За Алба Фехервар пък на терена влезе бивш гард на Балкан - Сияни Чеймбърс.

Така  ботевградчани разполагат с победа и мач по-малко от останалите, а унгарците имт на сметката си две поражения. На 1 ноември (сряда) Балкан ще посрещне Спортинг Лисабон в "Арена Ботевград".

В залата отново имаше българската агитка, която подкрепяше баскетболистите на Петър Златанович през целия двубой.

(сн. fiba.basketball)

Мачът започна с размяна на няколко бързи точки, но Балкан успя да поведе със 7:4 след точно попадение от тройката на Карл Липс. Добрите нападения за "зелените" започнаха да дават резултат, а след трета поредна тройка от страна на Мартин Сотиров, авансът стигна и до 21:13. Тимът от Ботевград продължи да контролира играта и до края на периода, когато още една точна стрелба от далечно разстояние за Липс и успешен наказателен удар на Димитър Димитров оформи резултата на 28:20 след първите десет минути.

Още в началото на втората четвърт шампионът на България стигна и до първата си двуцифрена преднина - 33:23. Последва минисерия от 6 поредни точки за Алба Фехервар, която бе поведена от Сияни Чеймбърс, за да скъси изоставането на тима си до 4 точки - 29:33. Домакините дори съумяха да удължат серията си след прекъсването за ботевградчани, като Чеймбърс вкара два наказателни, за да изравни резултата. Николай Грозев успя да спре серията на противника с важна тройка, която обаче бе върната мигновенно, а домакините излезнаха и напред в резултата при 40:38. Съставът на Петър Златанович си върна водаческите функции благодарение на Карл Липс и до почивката водеха с 48:46.

Димитър Димитров и Майки Диксън поведоха Балкан след началото на новото полувреме, а тройка на Малик Топин направи резултата 51:59. Унгарският състав допусна грешка в нападение, която веднага бе наказана от Майки Диксън, за да откъсне състава от Ботевград с нова двуцифрена преднина при 62:51. Последва минисерия от страна на домакините от пет безответни точки, но Мартин Сотиров отвърна с четвъртата си успешна стрелба от тройката за 9 точки аванс на отбора си. Тази разлика се запази и до края на третия период, който завърши при 67:58.

В началото на заключителната четвърт разликата в полза на "зелените" стигна и до 14 точки, но постепенно унгарския състав започна да топи изоставането си. Домакините направиха един последен опит да обърнат мача, след като намалиха разликата до пет точки, но Димитър Димитров поведе тима си с важен кош, който изведе Балкан с 84:77. В последната секунда пък Мартин Сотиров отбеляза тройка със сирената за финалното 88:77.

Мартин Сотиров бе най-резултатен при успеха на Балкан и се отчете с 19 точки. Димитър Димитров отбеляза 18, Карл Липс записа дабъл-дабъл от 15 и 15 борби. Девин Харис (8 асистенции) и Малик Топин (8 борби) се разписаха с по 10 точки.

За Алба Фехервар нй-добър бе Айзея Филмор с 18 точки. Сияни Чеймбърс регистрира 16 и 6 асистенции, Джеймс Дики записа 15 и 15 борби, с 11 точки остана Давид Войвода.