Краят на златното поколение: Франция отпадна от световното

(сн: FIBA)
27-08-2023 18:38 | BGbasket.com

Франция напуска Световното първенство по баскетбол за мъже рано-рано, след като допусна второ поредно поражение в група Н.

Французите отстъпиха на Латвия с 86:88, макар че водиха 38 минути от двубоя!

Преди последните мачове от групата, вече е ясно, че Канада и Латвия продължават, а бронзовият медалист от последния Мондиал е аут.

Франция не е пропускала елиминациите от 2006-а година насам, а бе в Топ 3 на последните два шампионата на планетата. За 34- и 35-годишните съответно Николас Батум и Нандо дьо Коло това вероятно ще е и последното световно.

Французите имаха основателни претенции и към съдийството, след като 7 минути преди края на мача бе изгонен основният им гард Нандо дьо Коло, за второ неспортсменско нарушение, което бе много дискусионно.

Решителна намеса на арбитрите имаше и малко преди края, когато дадоха фаул на Руди Гобер при борба и от наказателните удари след това Латвия направи обрата.

Франция така и не успя да осъществи пълен контрол върху мача, въпреки че водеше през почти цялото време. В третата част сребърният медалист от Олимпиадата най-после се откъсна по-сериозно, но с 26-12 в последния период Латвия стигна до безценната победа.

Латвийците бяха пределно агресивни, накараха съперника да направи цели 20 грешки, откъдето дойдоха и 26 точки. Освен това Латвия вкара и два пъти повече в подкошието.

Еван Фурние вкара 27 за Франция, но само два наказателни удара в решителната последна четвърт.

22 и 20 за Латвия реализираха Артурс Жагарс и Роландс Шмитс.