Балкан отказа Спартак и стигна до втори пореден финал

10-05-2016 19:43

Балкан отново ще спори за титлата в НБЛ. Ботевградчани стигнаха до финал в първенството за втора поредна година след победа с 83-75 като гост на Спартак Плевен. По този начин те спечелиха полуфиналната серия с 3-0 успеха и ще имат шанс да се борят за златото. За разлика от преди 12 месеца, този път Балкан стигна до битката за титлата след три мача, а не както срещу Рилски спортист в пет. "Зелените" направиха добра серия в края на третата част, с която се откъснаха и в последните десет минути удържаха преднината си. Плевенчани не спряха да се борят, но късият състав оказа своето влияние. Въпреки това играчите заслужават похвали за представянето си, а сега те ще могат да се концентрират върху битката за бронза.

Първата част бе равностойна, като Фортънбъри вкара 11 от първите 13 точки за Балкан, но тимът не натрупа разлика. Това се случи през втората част, когато серия от 11-0 вдигна преднината на гостите от 2 на 13 точки. До почивката Спартак опита да намали, но успя да свали до 9. В третата четвърт домакините на два пъти се доближиха на само 4 точки, но реално след втория път интригата до голяма степен приключи. Тогава Балкан отговори с 10-0 и поведе с 14 точки, след което държеше съперника далеч и не позволи критични моменти до края. При оставащи 55 секунди плевенчани свалиха пасива си до 5, след което изпуснаха стрелба от тройката, а след грешка на Секулов интригата окончателно свърши.

Николай Върбанов бе най-резултатен за успеха с 19 точки, като хвана и 5 борби. Брандън Фортънбъри се отчете със 17 и 6 плюс 4 асистенции, а Цветослав Острев завърши с 13 точки и 6 борби.

За домакините силно игра Урош Величкович с 21 точки, 8 борби и 7 асистенции, а пък Милован Савич се отчете с 16 точки и 8 борби.