Монтана пак изненада Лукойл

Момент от втория полуфинал (сн. Желязко Динев)
25-01-2010 21:54 | Желязко Динев

Миналогодишните носителки на Купа ″Леденика″ България Монтана 2003 ще имат възможността да защитава трофея си, след като във втория полуфинал днес победиха шампионките от Лукойл с 82-77 точки и така ги пратиха да се борят за бронза с домакините от Берое 07.

Срещата в общинската спортна зала в Стара Загора започна вихрено за монтанския състав, който набързо натрупа аванс от 12-2 точки. Бургазлийки обаче много бързо влязоха в час и след 9 последователни точки стопиха изоставането си на 11-12. До края на частта Лукойл продължиха да са по-активният отбор и с кош на Анджела Тисдейл и тройка на Силвия Пеева в 2 поредни атаки в последната минута поведоха с 5 точки при 21-16. Остана време и за Ивелина Вранчева да вкара тройка за Монтана и така сирената дойде при 21-19 за Лукойл.

Само за минута и 20 секунди след подновяването тимът от крайморския град вкара 6 безответни точки и дръпна с 27-19. В 38-ата минута ″сините″ от Монтана намалиха на 36-38 с кош на Агнеса Дойчинова, но допуснаха бърза серия от 2-9 и така двата отбора се оттеглиха на почивка на полувремето при резултат 47-38 в полза на бургаските баскетболистки.

Пределно мобилизирани излязоха на полето миналогодишните носителки на купата през третата част. Те тотално надиграха своите съпернички и логично стигнаха до малко очакван обрат. Монтанки уверено водиха играта и лека-полека настигнаха предварително считаните за фаворитки свои противнички. Монтана 2003 спечели категорично частта с 24-11, а с това поведе и с 62-58 преди решителните 10 минути. В тях отборът от Северозапада стоеше много стабилно на терена, а наставникът им Славко Димитров проведе изключително правилно тактически двубоя. Възпитаничките му не само че не позволиха на Лукойл да се върнат в мача, а дори добавиха още точки към своята преднина. Шампионките пък бяха твърде припряни в своите действия и така и не намериха верния път към успеха. Не помогнаха и многобройните смени на Петко Маринов, както и опитите за агресивната игра в защита на неговите състезателки.

Над всички в двубоя беше ветеранката Агнеса Дойчинова, която допринесе с ″дабъл-дабъл″ от 28 точки и 13 борби за успеха на Монтана. Ивелина Вранчева се отчете с 19, а Жанета Жельова добави 13 за победителките.

Най-много точки за Лукойл - 22, отбеляза Трейси Едуардс, а нейната сънародничка Анджела Тисдейл реализира 14. Татяна Лихтарович направи ″дабъл-дабъл″ от 18 точки и 11 борби, но и това не се оказа достатъчно за обрат.

Утре от 18.00 часа в общинската спортна зала в Стара Загора баскетболистките на Славко Димитров ще спорят за купата срещу състезателките на Дунав Еконт Експрес, които по-рано днес надиграха домакините на финалната надпревара Берое 07 със 76-62 точки. Лукойл пък ще се опитат да вземат бронза в мач от 15.30 часа срещу старозагорския отбор.