Герасим Николов попари Левски за трета победа на Спартак

31-10-2015 19:54

Спартак Плевен постигна трета победа от началото на сезона в мъжката НБЛ. В мач от четвъртия кръг плевенчани приеха Левски 2014 и спечелиха със 76-70 в крайно интересен и оспорван двубой. В герой за домакините се превърна игралият при "сините" допреди по-малко от месец Герасим Николов, който отбеляза две тройки в решителен момент в края и така наказа бившите си съотборници. Това е и първи успех за спартаклии над Левски след пауза от 55 месеца, като последният такъв датира от 19 март 2011 година. След този мач плевенчани делят второто място в класирането с баланс 3-1, докато левскарите са с 1-3. В следващия кръг Спартак гостува на Академик Бултекс 99, докато "сините" приемат Рилски спортист.

С добра игра на Сашо Груев в първите минути домакините се откъснаха със 7 точки напред. Левскарите бързо намалиха и до края на частта играта бе равностойна, както и резултата. Той се движеше така и във втората четвърт, като имаше и няколко смени на водачеството. Малко преди почивката домакините направиха серия от 8-0 и дръпнаха със 7 точки, но пък Павел Иванов отбеляза тройка и намали до 4 след 20 минути игра. В първото полувреме "сините" разчитаха доста на стрелбата от тройката, като имаха 19 опита и 8 успешни срещу 5 от 12 за две точки.

Спартак тръгна добре след паузата и след 7-2 се откъсна с 9 точки. След това обаче левскарите заздравиха защитата и отговориха с 16-2, за да поведат в резултата. След 30 минути игра гостите бяха напред с 4 точки, а спартаклии започнаха със 7-2, за да поведат отново. Левски пак отговори и взе аванс, но при 1.51 до края плевенчани изравниха. Малко след това "сините" поведоха чрез Янев, но тогава дойде момента на Герасим Николов. Той отбеляза две поредни тройки, втората при 29 секунди до края, с които изведе спартаклии с 4 напред. В оставащото време те си вкараха наказателните удари и стигнаха до успеха.

Най-резултатен за домакините стана Александър Груев с 21 точки, а той добави и 8 борби и 4 асистенции. Милован Савич имаше дабъл дабъл с 19 точки и 17 борби, а Самуел Франсис се включи с 14 точки. Героят Герасим Николов пък отбеляза четири тройки за общо 12 точки, а плевенчани бяха без Урош Величкович, който се контузи в кръста.

За гостите с 20 точки приключи капитанът Павел Иванов преди да напусне с 5 лични нарушения. Александър Янев имаше дабъл дабъл от 12 точки и 11 борби, а 11 точки отбеляза Алекс Симеонов.