1-0 за Черноморец срещу Левски: Очаквана победа след неочакван развой

(сн. НБЛ, архив)
29-04-2024 20:54 | BGbasket.com

Черноморец взе очаквана победа, постигната неочаквано трудно, над осмия в класирането в редовния сезон Левски, след 73:59 у дома.

Въпреки 14-е точки разлика в края, успехът изобщо не дойде така убедително за лидера. Бургазлии можеха да профукат аванс от 20 точки от първото полувреме, стопен до само 2 с оставащи шест минути от срещата. Левски обаче просто нямаше сили да нанесе решаващ удар в точния момент и мощта на "акулите" им донесе победа.

Вторият мач е в София на 1 май.

Черноморец бе без Христо Захариев и Ладариен Грифин, като изигра втория най-слаборезултатен мач през сезона, със своите 73 точки.

Във втората част Черноморец избухна със серия от 17-2, като остави Левски без кош от игра повече от пет минути. Именно там разликата скочи на 20 точки и до голяма степен вкара мача в спокойно русло.

Това спокойствие изигра лоша шега за Черноморец, като домакините се отпуснаха бързо и Левски веднага използва своя шанс. "Сините" скъсиха почти наполовина изоставането си след поредица от 9-2, но все пак почивката дойде при 44:29 с комфортен аванс за бургазлии.

Левски възкръсна след подновяването на играта и успя да стопи още изоставането си, до само 6 точки след страхотна тройка на 17-годишния Мартин Георгиев.

Черноморец продължи да изглежда много хаотично, без организирани нападения и много индивидуални атаки. В пълна противоположност Левски си играеше своята игра и макар и с доста трудности стигаше до успешни атаки. Преди края на третата част гостите имаха възможност да се доближат само на един кош разлика от Черноморец, но съдиите видяха фаул в атака на Димитър Маринчешки.

Преди финалните 10 минути Черноморец водеше с 54:47, след като изигра една от най-слабите си четвъртини изобщо през сезона.

Левски не се отказа и в последния период, но още два пъти пропусна златни възможности.

Нещата тотално излязоха от контрола на Черноморец и геройствата на гостите продължиха, сваляйки дистанцията до едва 2 точки със 7 минути на часовника.

"Акулите" останаха без кош от игра близо три минути, но реализираха наказателни удари, за да стоят напред в резултата.

Левски обаче свърши силите в последните 4-5 решаващи минути и там някъде вече нямаше как да спре атлетите срещу себе си да затворят един от най-слабите си мачове.

Черноморец се бе запътил към едва втория си мач за годината с под 70 точки, но в разрез с нравите, Шон Смит реши да забие, оставен сам под коша в последната секунда.

16 точки и 8 асистенции за победата записа Травис Макконико, 13 вкара Тони Троча.

13 за Левски отбеляза Златин Георгиев, 11 - Димитър Маринчешки и 10 Лъчезар Димитров. Маринчешки записа дабъл-дабъл с 14 борби в актива си.