Берое изстрада първа победа в Балканската лига

16-12-2015 20:02

Берое записа първата си победа в SIGAL-UNIQA Балканска лига. Отборът надви македонския Кожув със 78-73 като домакин и дочака успех в турнира след 4 поредни загуби. Съперниците изиграха много оспорван мач, преминал през обрати, а в края старозагорци изиграха по-добре ситуациите си след страхотни изяви на Николай Николов. До момента Берое е с победа и 4 загуби и шансовете му да се класира директно за следващата фаза остават, но минават през задължителна победа срещу Сигал в Прищина в последния им мач плюс загуба на действащия шампион от Морнар. Мачът на българския отбор в Косово е на 20-и януари 2016.

През първата четвърт на мача отборите смениха водачеството няколко пъти след оспорвана игра кош за кош, а след 10 минути гостите имаха преднина от 3 точки. През втория период Берое се срина и позволи серия от 12-0 на съперника, което направи разликата 16 точки. Кожув успя да задържи стабилна преднина до почивката, въпреки някои добри моменти за домакините, и след едно полувреме водеше с 46-31.

През почти цялата трета десетка разликата се запази между 12 и 15 точки, а в самия й край старозагорци най-накрая успяха да я намалят под 10. След кош и фаул на Станислав Ваклинов и тройка на Николай Николов домакините успяха да се доближат само на 5 точки от съперника при 58-63 след 30 минути игра. Последната десетка започна с нова тройка на Николов, последвана от кош на Ваклинов за равенство – 63-63. В следващите няколко минути гостите имаха преднина, но при по-малко от 4 до края Берое изравни при 70-70. След героични изяви на Николай Николов Берое поведе със 75-73 при оставащи 2 минути и в размяната на наказателни удари в края успя да задържи малка преднина.

Отборите бяха доста равностойни в повечето статистически показатели, като най-сериозната разлика беше в стрелбата от тройката – 11/28 (39%) за победителите срещу 6/29 (20%) на съперника.

Аштън Мур отбеляза 18 точки за победителите, а героят на мача Николай Николов – с 16 (3/4 от тройката). С 13 точки и 8 борби допринесе Станислав Ваклинов.

Брандън Пен отбеляза 24 точки за Кожув, а с 16 се отчете Александър Щерьов.