ЮЗУ спечели държавното университетско 3х3 първенство за мъже, СУ – за жени

27-04-2015 21:40

Днес завърши четвъртия държавен университетски 3х3 шампионат. Шампион при мъжете стана Югозападният университет „Неофит Рилски”, който беше и домакин на първенството. При жените шампион стана отборът на Софийския университет „Св. Климент Охридски”, а BGbasket.com бе медиен партньор на събитието.

В мъжкото първенство 11-те отбора-участници бяха разпределени в групи, след което най-добрите четири от всяка продължиха към елиминационната фаза, която започна от четвъртфинал. Във финала на първенството ЮЗУ се наложи над миналогодишния шампион Русенския университет с 15-13, а в мача за 3/4 място Великотърновския университет надви НСА с 21-19 с кош в последната секунда.

При жените шампион стана СУ след победа с 15-11 над НСА във финалния мач. Трети стана отборът на УНСС след успех с 10-9 срещу Медицинския университет. Пети остана тимът на Шуменския университет. Участниците в женското първенство бяха само 5, така че вместо на групи, в първата фаза те играха всеки срещу всеки.

На първенството имаше и индивидуални конкурси. Победител по стрелба от тройката стана Димитър Янчев от РУ, а при жените най-добра е Мирена Денчева от СУ. Най-добрият забивач е Димитър Гатев от НСА, който получи като награда първия Алманах на българския баскетбол.

Първенството бе открито в неделя от президента на БФБ Георги Глушков, председателя на спортния клуб към ЮЗУ и декан на факултета по обществено здраве проф. д-р Стоян Иванов и представителя на АУС „Академик” ст. преп. д-р Спас Ставрев. Основен организатор на целия турнир пък е гл. ас. Николай Хаджиев. Шампионите бяха наградени от ректора на ЮЗУ проф. д.н. Иван Мирчев.

Победителите при мъжете и жените имат право да участват на Европейско студентско 3х3 първенство, като ще получат 50% финансиране за участието от АУС „Академик”.