Невероятна драма остави Монтана на кош от Финалната четворка

06-03-2024 22:10 | BGbasket.com

Невероятна драма в босненския Баня Лука сложи край на сезона за Монтана 2003 в Адриатическата лига. В директен мач за място във Финалната четворка тимът отстъпи на местния Орлови със 79:80. Срещата премина през куп обрати, като българският отбор навакса и двуцифрено изоставане и макар да се бори до последно, отстъпи след продължение.

Двата тима имаха сходни показатели, но фрапантна бе разликата при наказателните удари. Монтана завърши с 11/14, докато Орлови бе 25/35.

Така победителите в този мач продължават към Топ 4, където са още Будучност, Цинкарна Целе и Слога Пожега, докато българският вицешампион ще трябва да се фокусира само върху А група.

След няколко размени на водачеството, домакините взеха леко предимство и поведоха с 19:15. Преднината им скочи до 12 през втория период, а на почивката те се оттеглиха при 35:28 в своя полза.

Баскетболистките на Преслав Пешев стигнаха до пълен обрат в средата на третата четвърт, но имаха проблеми с опазването на Александра Мужевич, както и с натрупването на все повече лични нарушения. Така Орлови бързо си върна преднината и преди заключителния период бе напред с 50:46.

Драмата продължи до последно със серия от размени на водачеството. По-малко от половин минута преди края тройка на Микаела Дамянова изведе Монтана 2003 напред с 68:66, но при оставащи 4 секунди Орлови изравни, а Пешев взе таймаут. В малкото време обаче тимът му не успя да се организира добре в нападение и Тая Робинсън стреля почти от центъра, но без успех, като мачът отиде в продължение.

В него обаче българският тим влезе без Тери Батъл, натрупала пет лични нарушения, а с четири такива отдавна висяха Шарис Феърли, Борислава Денчева и Валентина Горанова. Домакините бързо дръпнаха със 7, но Монтана 2003 не се отказа и след 8 поредни точки обърна за 77:76 при 49 секунди на таблото. Мужевич вкара много труден кош с табло, давайки отново точка аванс на отбора й, а след пропуск на Робинсън, отново същата баскетболистка на съперника бе фаулирана, увеличавайки за 80:77. С отговорността и този път се нагърби Робинсън, която пропусна на два пъти и макар Преслава Колева да вкара под коша след поредната борба в нападение, времето вече не стигаше за нещо повече.

Въпреки неуспешните стрелби в края, Тея Робинсън бе най-резултатна за българския тим с 27 точки, 7 борби и 5 асистенции. Янина Тодорова записа 14 точки и 9 борби, а 12 точки добави Тери Батъл.

За съперника Александра Мужевич бе над всички с 38 точки, 12 борби и 6 асистенции, като 14 от точките й дойдоха от изпълнение на наказателни удари.