Трилър в Ботевград доближи Балкан на победа от финала

(сн. balkan-basket.com)
13-05-2024 20:57 | BGbasket.com

Балкан се доближи на победа от класиране на пореден финал в Sesame НБЛ. В драматичен мач в „Арена Ботевград“ тимът надви Черноморец с 82:79 и поведе с 2-1 в серията. Двубоят бе много оспорван, като разликата в нито един момент не бе двуцифрена, а победителят не бе ясен до последните секунди. В тази среща гостите отново бяха без Христо Захариев, Евгени Хаджирусев и Виктор Онудиуе, а със здравословен проблем игра Сюприйм Хана за домакините.

Четвъртият мач е на 15 май (сряда) отново в Ботевград. Ако се стигне до решителен пети сблъсък, той ще бъде на 18 май (събота) в Бургас.

Двубоят бе по-емоционален за всички в Ботевград, тъй като на почивката бе отбелязано навършването на 50 години от първата титла на Балкан при мъжете. По този повод в залата бе показан и трофеят от 1974 г., както и специална изложба със снимки. Преди началото на срещата пък отборът на Балкан U17 също показа пред феновете купата за първото място в шампионата в тази възраст, спечелена само преди ден. Специален гост на мача бе легендата на българския футбол Христо Стоичков.

Срещата започна с много висок заряд, без обаче никой да успее да се откъсне в резултата. Черноморец показа по-точен мерник под коша, но така и не се разписа от тройката. Въпреки по-ниският процент на Балкан от игра обаче, тимът създаваше повече атаки и след десет минути игра водеше с 19:17 след 10 точки на Майки Диксън.

Водени от разигралия се Йордан Минчев, „зелените“ поведоха със 7 в средата на втория период, а малко след това играещият трационно силно срещу „зелените“ Андрей Иванов седна за три лични нарушения. Авансът на домакините за кратко достигна 9, а на почивката бе напред с 44:40, но вече и Димитър Димитров висеше с фалове.

ФОТОГАЛЕРИЯ ОТ МАЧА 2

След паузата стрелбата на Черноморец от далечно разстояние потръгна. Близо три минути преди края на третата част тройка на Травис Макконико доведе до пълен обрат, а Балкан трябваше да се справя и с отсъствието на Йордан Минчев, бързо натрупал четири нарушения. Всичко обаче остана за последната четвърт, започнала при 57:56 за гостите.

В нея баскетболистите на Васил Христов стартираха със серия от 10:3 и си върнаха водачеството, но Макконико и Троша възстановиха равенството – 68:68 пет минути преди края. Играта продължи кош за кош, като разликата не надвишаваше 2 точки. Домакините пропуснаха ключови стрелби, включително и от фала, но 28 секунди преди края на Смит бяха отсъдени крачки и топката отиде за Балкан при 77:76. Черноморец засили агресията в защита и това прати Хана на линията, който не трепна и двата пъти, увеличавайки разликата на 3 при 16.1 секунди на часовника, а Васил Евтимов взе прекъсване. Последва обаче грешка от 5 секунди на Милен Захариев при вкарване на топката в игра и тя отиде в притежание на Балкан. Герганов вкара светкавичен кош и макар да последва тройка на Макконико, от фала Ерик Адамс оформи крайния резултат.

Над всички за Балкан бе Майки Диксън с личен рекорд за сезона от 30 точки. Йордан Минчев е с 16 и 8 борби, а Димитър Димитров добави 10.

За Черноморец Травис Макконико реализира 16 точки, с 9 борби и 12 асистенции. Шон Смит се отчете с 14 точки, 13 има Тони Троша, 11 добави Андрей Иванов.