Арена Шумен остана непревзета във Втора шестица

22-04-2024 20:40 | BGbasket.com

Шумен сложи успешен край на редовния сезон в Sesame НБЛ и се поздрави с четвърта поредна победа във Втората шестица. Баскетболистите на Янко Янков сразиха Ямбол с 84:71 в мач от последния 32-ри кръг. „Жълто-зелените“ наложиха волята си още през първото полувреме и до края рядко допускаха колебания в „Арена Шумен“, която остана непревземаема през целия втори етап от сезона. По този начин шуменци убиха мечтите на ямболии за място в плейофите и подпечатаха това на Левски, който се нуждаеше от грешна стъпка на баскетболистите на Тони Дечев, за да се класира окончателно за елиминационната фаза.

За шуменския тим участие взеха почти всички юноши от състава до 19-годишна възраст, който игра финал в турнира за Купата на БФБ за тази възраст преди ден. Освен това Карим Мане не завърши двубоя, тъй като получи две технически нарушения От своя страна ямболския отбор отново можеше да разчита на Николай Михайлов.

"Жълто-зелените“ финишираха на седмото място с 15 победи и 17 загуби, а на четвъртфиналите срещнат втория Рилски спортист. "Жълто-сините" пък ще приключат на деветата позиция с 12 успеха и 20 поражения.

Вижте тази публикация в Instagram.

Публикация, споделена от SESAME NBL Bulgaria (@nbl_bulgaria)

Слабата резултатност и бавното темпо бяха водещи в началните минути, като Емилиян Грудов и Павел Маринов влязоха в ролята на основни реализатори. Постепенно Росен Иванов и Иван Лилов се нагърбиха с тази роля за своите отбори, но последната дума в края на дебютната част имаше Никола Николов, който помогна на домакините да се отскубнат с 5 точки.

„Жълто-зелените“ вдигнаха оборотите  и в двете фази през втория период, за да се докопат до първа двуцифрена преднина, изградена главно от Джъстин Кохайда, Дейвид Ролинс, Николов и Грудов. Умората и късата ротация в лагера на гостите започнаха да си казва думата, особено в нападение. Въпреки че Александър Матушев и Маринов дадоха известен импулс на „жълто-сините“, Ролинс и Иванов позволиха на шуменския тим да се прибере в съблекалнята при 46:32.

Карим Мане и Кохайда често раздаваха правосъдие на ямболската защита в началото на второто полувреме, а авансът на домакините подгони още по-сериозни размери. Проблясъците на Йоан Христов и Лилов вдъхнаха нова доза оптимизъм на „непреклонните“, но силите им за обрат се оказаха трудни за осъществяване, което доведе до разлика от 17 точки след 30 минути игра.

Николов и Кохайда бяха главна атракция за „жълто-зелените“ във финалната десетка, давайки предпоставки да останат в ролята на лидери. Христов и Матушев на няколко пъти върнаха надеждите на гостите за нещо повече, но това не спря шуменският тим да удържи победата.

Джъстин Кохайда даде тон на победителите с 16 точки и внушителните 26 борби. Дейвид Ролинс (5 борби) и Емилиян Грудов (7 овладени под двата ринга топки) прибавиха по 15. Никола Николов има 13 и 5 асистенции, Карим Мане завърши с 12 и 7 завършващи подавания.

Александър Матушев отвърна за "жълто-сините" с 22 точки, 5 борби и 6 асистенции. Иван Лилов и Павел Маринов реализираха по 13, Йоан Христов приключи с 10 и 6 овладени под двата ринга топки.