Рилски не се смили над Ямбол след мощна първа четвърт

04-12-2023 20:36 | BGbasket.com

Отборът на Рилски спортист записа шеста победа в SESAME Национална баскетболна лига. Съставът на Любомир Киров победи с 96:76 Ямбол в мач от десетия кръг, изиграл се днес в зала “Арена Самоков”.

Така самоковци са с 6 победи и 4 загуби на сметката си, а баскетболистите на Тони Дечев разполагат с баланс от 5-5. На 8 декември (петък) Рилски ще има визита на Спартак Плевен, докато три дни по-късно Ямбол ще домакинства на Шумен.

От състава на "Рилецо" липсваше Крейг Осейхвувуомван. В тима на ямболии пък се завърна в игра Айзък Бонтън, но от редиците им отсъстваше Александър Матушев.

Изключително силно започнаха домакините двубоя, като успяха да направят минисерия от 5:0. Павел Маринов и Тейлър Къри върнаха част от изоставането на тима си, за да се доближат на 3 точки от съперника - 6:9. Тогава обаче Рилски спортист взе изцяло инициативата в свои ръце и си осигури двуцифрена преднина от 24 точки до края на периода.

Ямбол от своя страна пък допусна през първите десет минути 6 грешки, които бяха наказани от домакините, а от стрелба бяха 3/12 срещу 11/18 за "Рилецо".

Баскетболистите на Тони Дечев показаха съвсем различно лице през втората четвърт. През цялото време те се държаха равностойно на домакините и дори успяха да смъкнат разликата до 15 точки след серия от 12:0, водена от Тейлър Къри, Павел Маринов, Йоан Христов, Шакил Уолтърс и Иван Лилов. Рилски спортист обаче се мобилизира и върна двуцифрения си аванс след тройка на Алекс Симеонов - 42:22. До почивката баскетболистите на Любомир Киров върнаха напълно преднината си, която постигнаха през първата десетка, независимо, че втората завърши напълно равна при 25:25.

След подновяването на играта Рилски спортист се опита да увеличи още аванса си, като след тройка на Мирослав Васов той стигна и до 28 при 68:40 - най-голямият от началото на двубоя. Постепенно обаче Ямбол успя отново да направи равностоен период, като все още не успяваше да се доближи достатъчно до съперника си.

През последните десет минути от мача баскетболистите на Тони Дечев показаха по-добра игра и заслужено спечелиха периода с 19:15. За тяхно съжаление обаче по-лошата игра през първата четвърт, повечето грешки и по-ниският процент от стрелба им попречиха да стигнат до обрат в двубоя.

Мирослав Васов бе най-добър за успеха на Рилски със своите 21 точки, включително и 5 точки стрелби от тройката. Майкълин Скот финишира със 17 и 6 борби, Джо Лоусън вкара 16, Алекс Симеонов нанизаха 13, като добави и 9 борби. Чавдар Костов се разписа с 11 точки.

За Ямбол Питър Кис бе над всички с 19 точки и 8 борби. Тайлър Къри отбеляза 15, Иван Лилов и Павел Маринов добавиха по 13.