Бостън мина отново през Кливланд за финал на Изток

(сн. Twitter)
16-05-2024 10:20 | БТА

Бостън Селтикс ще играе във финалите на Източната конференция за трета поредна година. "Келтите" спечелиха със 113:98 петия мач от серията с Кливланд Кавалиърс и я затвориха с резултат от 4:1 победи.

Във финала "келтите", които завършиха редовния сезон с най-добри показатели от всички отбори в лигата, ще очакват победителя от двойката между Ню Йорк Никс и Индиана Пейсърс, където резултатът е 3:2 в полза на Никс.

Пред препълнените трибуни на "ТД Гардън" в Бостън домакините нямаха големи трудности срещу осакатения състав на "кавалерите", който обаче успя да поддържа интрига до финалните осем минути на мача. Тогава серия от 8:0 позволи на Бостън да отвори преднина от 14 точки, която вече се оказа нестопима.

Джейсън Тейтъм вкара 25 точки, хвана 10 борби и направи 9 асистенции за победителите. Центърът Ал Хорфорд добави 22 точки и 15 борби, а Дерик Уайт се отличи с още 18 точки.

За тима на Кливланд, който бе без водещия си реализатор Донован Мичъл и без най-добрия си защитник Джарет Алън, с 33 точки завърши Еван Моубли, докато Маркъс Морис-старши реализира още 25 точки от пейката.

На Запад Далас Маверикс поведе с 3:2 успеха в серията с Оклахома Сити Тъндър след 104:92 като гост в петия мач.

Маверикс взеха преднина в края на първата четвърт и до края на срещата не позволиха на съперника си да излезе напред.

Лука Дончич бе над всички за победителите с 31 точки, 10 борби и 11 асистенции, а Дерик Джоунс-младши вкара още 19 точки.

За Оклахома Шай Гилджъс-Алекзандър реализира 30 точки, а новобранецът Чет Холмгрен прибави още 13.