Фенербахче не се огъна пред Барселона в рекордна вечер за Калатес (видео)

(сн. Fenerbahce Beko)
20-03-2024 23:31 | BGbasket.com

Фенербахче продължава да набира инерция в Евролигата и се поздрави с четвърти пореден триумф. Селекцията на Шарунас Ясикевичус постави на колене Барселона с 88:74 в среща от 30-ия кръг, изиграна в „Юлкер Спортс Арена“. Турците бяха пълни господари през огромна част от мача и въпреки колебанията, които допуснаха по време на третата четвърт, успяха да стопират успешната серия на испанците от два последователни успеха в турнира на богатите.

„Фенерите“ заемат четвъртото място във временното класиране с 19 победи и 11 загуби, а съставът на Роджър Гримау държи еднолично втората позиция с 20 успеха и 10 поражения. На 22 март (петък) тимът от Истанбул ще има визита на Армани Олимпия Милано, докато каталунците ще гостуват на Панатинайкос.

Проблясъците на Тайлър Дорси и Джонатан Мотли бяха в основата за по-добрите откриващи минути в полза на домакините. Марко Гудурич последва примера им и също започна да трови изнемогващата испанска защита, за да изведе турците с 12 точки в края на встъпителния период.

Ударното нападение, дело на Скоти Уилбекин и Тарик Биберович, позволи на „фенерите“ да правят каквото си искат с отбраната на гостите през цялата следваща десетка. Грешките в редиците на тим от Истанбул липсваха до голяма степен, докато в този на Барселона бяха на обратния полюс в това отношение, което се оказа достатъчно за втория да се оттегли в съблекалнята при 46-25.

Признаците на живот в лагера на испанците най-сетне се появиха в хода на третата част, когато направиха изоставането си в доста по-поносими размери чрез Дарио Брисуела и Уили Ернангомес. Доказателството за по-доброто лице на каталунците бе подобряването на мерника на Николас Лапровитола, но Гудурич се събуди и тласна участника в турския елит с 5-точков актив след 30 минути игрово време.

Уилбекин също напомни за себе си в заключителната четвърт и домакините отново започнаха да дишат по-спокойно. Впоследствие Найджъл Хейс-Дейвис и Биберович влязоха в действие, отказвайки окончателно „блаугранас“ от мечтите им за обрат.

Скоти Уилбекин окрили турците към успеха със своите 18 точки, включително и с 4 точни снаряда отвъд дъгата. Марко Гудурич и Ник Калатес го последваха с по 14. Мачът се оказа по-значим за гръцкия гард, който излезе начело в класацията при откраднатите топки в най-комерсиалната клубна надпревара на Стария континент за всички времена. Той задмина Димитрис Диамантидис и има на сметката си 437.

Найджъл Хейс-Дейвис и Тарик Биберович отбелязаха по 12 точки, като първият записа по 5 борби и 5 пресечени паса.

Дарио Брисуела бе над всички за „лос кулес“ с 18 точки и 4 успешни шута зад арката. Николас Лапровитола има 11.

Тагове: Фенербахче, Барселона, Ник Калатес, Евролига