Анадолу Ефес подхлъзна Олимпиакос (видео)

(сн. Anadolu Efes SK/Twitter)
19-03-2024 22:25 | BGbasket.com

Анадолу Ефес съживи своите мечти за участие в плейофите на Евролигата. Баскетболистите на Томислав Миятович сразиха Олимпикос с 85:72 в мач от 30-ия кръг, изигран в „Синан Ердем Доум“. Турците държаха съдбата си в свои ръце през огромна част от двубоя и по този начин стопираха успешната серия на гърците от шест поредни успеха в турнира на богатите. Мачът не мина без нерви, тъй като в неговия край тимът от Пирея се лиши от услугите на своя треньор - Йоргос Барцокас, който бе изгонен.

„Сините“ се намират на 13-то място във временното класиране с 13 победи и 17 загуби, а съставът на Барцокас продължава да удържа шестата позиция до този момент с 18 успеха и 12 поражения. На 21 март (четвъртък) Анадолу ще посрещне АЛБА Берлин, докато „червено-белите“ ще домакинстват на АСВЕЛ Вильорбан.

Точните стрелби зад дъгата, дело на Тибор Плайс, Уил Клайбърн и Шейн Ларкин, дадоха предпоставки за вихрено начало и първи двуцифрен аванс за домакините. Проблясъците на Алек Питърс, Костас Папаниколау и Мустафа Фал доведоха до стабилизиране в редиците на гостите, но атомното нападение на турците се оказа напълно достатъчно да ги изведе към разлика от 5 точки в края на дебютния период.

„Сините“ продължих да разчитат на доброто си представяне в офанзивен план и през следващата десетка, в която Илайджа Брайънт и Дерик Уилис им върнаха двуцифрената им преднина. Въпреки че гърците намираха начин да отвръщат на удара, отборът от Истанбул рядко допускаше сривове и се прибра в съблекалнята при 48-37.

Усилията на Питърс и Фал показаха, че „червено-белите“ са далеч от това да се предадат, тъй като често поглеждаха смело към обрата. Противодействието от другата страна дойде чрез Ларкин, Клайбърн, Уилис и Брайънт, които поведоха отбор от Истанбул към 5-точков актив след 30 минути игра.

Родриг Бобоа пое диригентската палка в заключителната четвърт и участникът в елита си върна двуцифреното предимство. Постепенно неговият пример бе последван от Клайбърн и Брайънт, като двамата довършиха започнатото и зарадваха домакините с победата.

Шейн Ларкин поведе Анадолу към ценния триумф с 15 точки и 6 асистенции. Уил Клайбърн се разписа с 14 точки, Дерек Уилис наниза 13, Родриг Бобоа завърши с 11, Илайджа Брайънт има 10.

Алек Питърс отговори за тима от Пирея с 19 точки и 5 борби. Мустафа Фал реализира 14, Костас Папаниколау регистрира 12, 5 борби и 6 асистенции. Айзея Кейнън отбеляза 11 точки.

Тагове: Олимпиакос, Анадолу Ефес, Евролига