Младежите на България останаха последни в дивизия А

(сн. fibaeurope.com)
18-07-2015 19:02

Националният отбор на България за младежи завърши на последното 20-о място на Европейското първенство, дивизия А в Италия. Това стана факт след деветата загуба на тима със 78-88 от Босна и Херцеговина в мач с продължение. Националите ни завършват първенството без победа и изпадат в дивизия В, където ще играят догодина. Това означава и че към момента България няма нито един отбор от националните за подрастващи, който да играе в елитната дивизия на Европа. За тима ни първенството приключи, а утре ще бъде определен шампионът измежду един от полуфиналистите – Испания, Франция, Сърбия и Турция.

Първите минути на мача бяха белязани от много обрати, а в края на първия период босненците взеха малка преднина и я задържаха до края му за 19-14. Те продължиха да водят и разликата стана двуцифрена пет минути преди почивката, но България успя да върне няколко точки и да остане на 6 зад съперника на полувремето. Страхотно начало на второто полувреме за националите ни ги върна в мача, а много оспорвана трета четвърт доведе до 55-51 в тяхна полза след 26-16 за периода.

Българите успяха да запазят минимален аванс през последния период, въпреки че съперникът беше много близо зад тях. Две минути преди края разликата беше само 2 точки в полза на отбора ни, а при по-малко от минута до края – 1. 36 секунди преди края Босна поведе с коша за 70-69, а България сгреши в ответната атака. Това доведе до резултат 72-69 в полза на съперника след два успешни наказателни удара. 4.0 секунди преди края Александър Милов бе фаулиран и пропусна първия наказателен удар, като разликата остана 3 точки. Той опита умишлено да не вкара втория и да даде шанс на отбора си за борба в нападение, но топката влезе в коша. В последната си атака босненците сгрешиха и със светкавичен бърз пробив Милов изравни резултата за 72-72 и прати мача в продължение.

Босна започна много силно в добавеното време и бързо вкара 9 точки, за да се откъсне напред в резултата. Тимът безпроблемно запази аванс от 7-8 точки и стигна до победата.

За България по 14 точки вкараха Александър Илиев и Евгени Хаджирусев (5 отнети, 4 асистенции), 13 точки отбеляза Радослав Кочев, а 12 и 8 борби добави Александър Милов. За Босна Деян Ивкович бе най-резултатен с 20 точки.

ПЪЛНА СТАТИСТИКА ОТ МАЧА БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА (20) - БЪЛГАРИЯ (20)